NEVIDOMÍ, SLABOZRACÍ , SLEPCI 6. Další aktivity

Marta Štablová 30. 10. 2014

NEVIDOMÍ, SLABOZRACÍ , SLEPCI

„ SVĚTLO ZŮSTÁVÁ SVĚTLEM, I KDYŽ HO NEVIDÍ“ L. N. Tolstoj


6. Další aktivity

Jako členka státní reprezentace sportovní činnosti. V době, kdy Pavla dokazovala světu, své sportovní mistrovství ji možná někdo zná, pod příjmením Valníčková. Startovala na evropských a světových šampionátech. Její disciplíny byly plavání, atletický běh a běh na lyžích za vodičem. Paralympijské hry v roce 1992 jí vynesly medaile. Dosud je držitelkou světového rekordu v běhu na 3000 metrů v ženské kategorii nevidomých. O dalších jejich činnostech a důležitých funkcích nemluvě. Je snad nejčinorodější nevidomá. Je k obdivu, jak tato křehká žena dokáže mít v sobě tolik energie a vždy dobrou náladu.

Grafik a umělecký fotograf Václav Fanta, se vrátil k výtvarnému umění ve vzpomínkách. Nyní je zcela nevidomý. Jeho přátelé mu občas v Praze uspořádají výstavu z jeho překrásných fotografií. Jsou z cest, kdy netušil, že nebude vidět. Jak říká má a Václavova vidomá přítelkyně, která zhlédla výstavu fotografií z Jižní Afriky, že „berou dech“. Jsou poslední, když právě tam definitivně ztrácel zrak. Mimo to je tento umělec vybaven i jazykovými znalostmi. Často trávil pobyty v cizině, hlavně jako umělecký fotograf. Ještě netušil, co mu osud připraví. Svou znalostí španělštiny dokázal dělat průvodce Španělským turistům. Navigoval je jako nevidomý na určené místo v Praze. Přesně cestou popisoval trasu i budovy, které míjeli. Turisté vůbec netušili, že jejich dobrodinec nevidí. Vidící v okolí neměli šanci dělat doprovod, protože neznali jazyk turistů. VÁCLAV i přes svou slepotu vyřezává ze dřeva a chce zúročit své poznatky z naší vlasti a z cest z velké části světa, kterou navštívil. Tam jezdil s fotoaparátem za architektonickými skvosty. Jeho touha, je docílit toho, aby jednou vyřezal reliéfy architektonických slohů. Touží po tom, aby je přiblížil nevidomým. To by nebyl Václav Fanta, aby zůstal nečinný a lamentoval nad osudem. Jeho další láska je hudba. V současné době vede sbor nevidomých zpěváků. Sbor Vokál je registrován pod hlavičkou SONS (sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých), samostatně působí. Ve sboru jsou nevidomí konzervatoristé, učitelé hudby a milovníci muziky rozdávají radost zdravým. Organizátorem je právě Václav a uměleckým vedoucím je nevidomý Dr. Ondřej Čanecký z Doks. Do Prahy dojíždějí i zapálení zpěváci z Čech i Marta Zemanová ze Zlína. Nevidomý zpěvák redaktor Jiří Mayer z Klatov. Převážná část členů sboru je však z Prahy. Na zkoušky se scházejí jednou v týdnu v Praze. Do jejich sboru patří také tři nevidomí varhaníci, za jejichž doprovodu koncertují. Zpívají převážně chrámové sbory. Takových nadšenců je po naší republice mnoho. Mé sportovní výkony jsou minulostí. V období ztráty zraku jsem byla „nepoužitelná“. Občas se mi povede „volný pád do neznáma“.

NEVIDOMÍ ŠAMPIONI

U nás, v té malé zemičce máme mezi zrakově postiženými několik mistrů světa ve sportovních disciplínách. Jsou navigováni při plavání, lyžování, v lehké atletice a jiných sportovních odvětvích. Jsou mistry světa, Evropy, republiky. Kdo o nich ví? Jen hrstka lidí, kteří většinou mají podobné případy v rodině. Jako je Eva Reinwaldová, která všechny tyto medaile z plavání vlastní. Je to už dávno, jak říkala Eva v Ostravském rozhlase. „Ani nevím, kam jsem medaile uložila“. Mimo to píše příběhy, je redaktorkou přílohy Ema, do, které občas také nějaký příspěvek pošlu. Pak dělá lektorku nevidomých v „samoobslužnosti“ na rekondičních pobytech nevidomých. Překrásně plete velmi složité žakárové vzory. Někdy, když je vzor moc složitý je jejím pomocníkem manžel, který jí podle nákresu říká, kterou barvu má, za kterým očkem použít. Barvy rozlišuje hmatem a některé má v sáčcích, které rozeznává opět hmatem. Na různých akcích dělá moderátorku, navštěvuje školy a jiná zařízení, kde vypráví o životě se slepotou. Mnoho aktivit dalších a koníčků jí zpříjemňuje bohatý a plně prožívaný život bez nářků. Málokdy slyšíme nebo vidíme ve veřejných sdělovacích prostředcích o jejich úspěších. Nejvíce zrakově postižených je asi těch, kteří vystudují hudební obory. Vynikají mezi světovými špičkami.


Marta Štablová

Foto 90

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑