NEVIDOMÍ, SLABOZRACÍ , SLEPCI 4. OČI

Marta Štablová 22. 10. 2014

NEVIDOMÍ, SLABOZRACÍ , SLEPCI

„ SVĚTLO ZŮSTÁVÁ SVĚTLEM, I KDYŽ HO NEVIDÍ“ L. N. Tolstoj

4. OČI

Zrak je nejvyvinutější smyslový orgán. Oči jsou obdařeny širokou sítí nervů. Umožňují nám vidět a velmi citlivě reagují na bolest. Sebemenší smítko v oku působí velikou bolest.

Tři Americké a dva Německé týmy očních lékařů, se snaží pomoci implantátů nahradit poškozené nebo nefunkční fotoreceptory. Jsou to sítnicové protézy, které velmi zkvalitní život mnoha lidem.

Další „bomba“, jako sci-fi je úsilím opět amerického týmu. Spočívá na umístění minikamery na brýle. Ta natáčí, co vidí a prostřednictvím čipu přenáší obraz za zadní stěnu poškozené sítnice. Tam je umístěn implantát, který nepotřebuje energii pro minikameru zvenčí. Ani jiný informační zdroj není zapotřebí, stačí přirozené světlo, které dopadá na oko. Operace byly provedeny u několika dobrovolníků. Jde o odzkoušení operačních postupů a zkoumání, jak lidské oko přijme implantáty. Zatím jsou poznatky uspokojivé. Pacienti si pochvalují změny. Zrak u všech pacientů se zlepšil. Ve větší míře bude možno operace provádět až za několik let. Věda skýtá velmi dobré vyhlídky pro mnoho zrakově postižených, ovšem vše bude záležet na financích.

Další možnost, která se bude asi velmi těžce prosazovat, je ve výzkumu. V laboratořích bylo zjištěno, že sítnice maličkých žabiček a myšek jsou totožné s lidskou sítnicí. Daly by se transplantovat. Jak mám strach z myší a jsou mi nesympatické, asi z toho důvodu, že přenášejí spoustu nemocí, tak bych je měla ráda, kdyby mi bylo pomoženo. Hlavně těm, kteří jsou na tom daleko hůře. I když se to zase neslučuje s ochranou živých tvorů. Nám by byl zkvalitněn život a jim chuděrkám ublíženo.

Než se podaří tyto mé informace zveřejnit, přibude tolik novinek v oblasti očního lékařství, že se můžeme těšit, protože výzkum jde mílovými kroky dopředu. Dokonce nejnovější poznatek u krátkozrakosti při ztrátě elasticity oční čočky. Lidé s tímto postižením jsou nuceni nosit brýle, jelikož nerozeznají detaily. Problém vzniká už u osob středního věku. V budoucnu nebudou muset nosit brýle. Výzkumy pracují na účinných směsích nezávadných látek, které lze aplikovat injekční formou do čočky. Tím se vrátí její pružnost a oko. Lékař z Univerzitního lékařského výzkumného centra v Gronigenu, už zkoumá dále na „ucpávce,“ která by zabránila úniku vpravované silikonové tekutiny. Nepotrvá dlouho a postižení se mají na co těšit. Podobnou léčbu v rámci výzkumu už aplikují ve spolupráci s polskými očními klinikami, kde dokonce tuto terapii mají bezplatnou.

Anatomie oka

Na to, jak malý orgán oko je, má pro nás velký význam. Také samotné součásti oka jsou velmi důležité. Dojde-li k poškození nebo onemocnění čehokoliv, co oko tvoří, pak mohou nastat komplikace. Z pohledu, který nevidíme, který je uvnitř hlavy, je oko utvořeno ze sítnice, cévnatky, bělimy, optického nervu a sklivce. Aby byly oči dostatečně chráněny, k běžnému životu, jsou opatřeny horními a dolními víčky. Jsou obrostlé řasami. Nebezpečí hrozí vždy, ať je zanedbáno jakékoliv onemocnění části oka. Proto by pro oko mělo platit, že čím dřív navštívíte očního lékaře, tím menší riziko vám hrozí. V případě úrazu není třeba se zdržovat doporučením žádného lékaře k ošetření. Nejlépe uděláte, když se dostavíte k ošetření, je-li to možné, za doprovodu jiné osoby přímo na oční oddělení, třeba i v nemocnici. Není výjimkou, že po úrazu oka může dojít k nepředvídaným komplikacím. Pokud dojde poleptání oka, ať už je to kyselinou, nebo jinou žíravinou. Nejčastěji vápnem, či agresivními čistícími, prostředky. Je nejdůležitější výplach oka. Vodou, nemusí být ta nejčistější z vodovodu. Je důležité, co nejrychleji rozředit žíravinu. Stačí nabrat vodu nebo minerálku do dlaně a oko co nejvíce propláchnout. Pak by bylo vhodné překrýt, pokud možno čistým kapesníkem, netlačit, aby poraněné oko nebylo drážděno světlem, které působí bolest a dráždění.

Marta Štablová

Foto 90

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑