NEVIDOMÍ, SLABOZRACÍ , SLEPCI 3. Konec naděje

Marta Štablová 20. 10. 2014

NEVIDOMÍ, SLABOZRACÍ , SLEPCI

„ SVĚTLO ZŮSTÁVÁ SVĚTLEM, I KDYŽ HO NEVIDÍ“ L. N. Tolstoj3. Konec naděje

Využívám „kamufláže“ při přechodu cesty přes zebru. Postavím se raději opodál, nebo se dívám jinam. Počkám, až neslyším zvuk auta a nejlépe se za někoho „zavěsím.“ Důvod je prostý. I kdyby hned řidič zastavil před přechodem, nejsem si jistá. S bílou holí je pohyb jistější a také si lidé dříve všimnou, že si mají dát větší pozor. Jenže tomu vždy tak není. Povědomí veřejnosti je velmi malé. Nevědí, jak se mají k nevidomému člověku postavit. Zrak v mé profesi byl velmi důležitý orgán. Očima se dalo odhalit na nemocném člověku mnohé, aniž bychom měli jakékoliv vyšetření. Oko zpozoruje, jakou barvu kůže má nemocný. Šedivou, žlutou, brunátnou, čistou, s vyrážkou, či jinými změnami. Vše je vodítkem ke stanovení diagnózy a velmi důležitým. Zda je nemocný dehydratovaný. Kůže je v tom případě, bez tekutin, vysušená. K tomuto účelu horně napoví zrak. Uvidíme poranění, modřiny. Očima pozorujeme chování, neklid, styl chůze. Prostě oko vidí vše. Pak vše, co se nemocnému podává, se musí několikrát okem zkontrolovat. Zvláště při podávání léků, v jakékoliv formě. Je toho mnoho, čím by mohl člověk, kterému se dějí jakékoliv změny ve vidění ublížit. Konkrétně ve zdravotnictví by zdravotník, jehož oči „slepnou“ mohl způsobit i smrt nemocného. O řidičích profesionálech nemluvě, zodpovídají za životy lidí každou vteřinu. Člověk, který má zodpovědnost k sobě a druhým by si měl uvědomovat, že při nápadném zhoršování vidění by měl mít povinnost nechat zjistit včas příčinu. Jedině tak se dá zabránit mnohdy tomu nejhoršímu. Není to jen v těchto profesích. Jsou povolání, která mohou s klidem provádět nevidomí lidé.

Někdo psychicky nezvládá svůj handicap a straní se lidem. Je to pravý opak toho, co by měl dělat. Je třeba chodit mezi lidi a neuzavírat se do sebe. Je nutné o svém postižení hovořit. Nikdo neví, zda se mu tato zkušenost někdy nehodí.

ONEMOCNĚNÍ SÍTNICE přibývá, zvláště – makulární degenerace, co je na tom smutné, postihuje už lidi od třicátého až čtyřicátého roku života. Častěji ženy a průzkumy ukazují, že toto onemocnění nastává nejčastěji u žen v období klimakteria, následkem změny hormonální činnosti. Není to dávno, kdy se o tomto onemocnění moc nevědělo a docházelo k němu v pozdějším věku. Ještě v době, kdy jsem na klinice ležela, byla jsem požádána, zda bych byla ochotná propůjčit se k demonstraci. Což znamenalo, že na vyšetřovacích metodách, kterých je mnoho, budou ukazovat mladým lékařům, jak se určuje diagnóza tohoto onemocnění. Sama jsem byla překvapená, jak moc pokročilo vyšetřování k rychlejšímu závěru. Jestli si někdo myslí, že lze obelstít v tomto případě odborníka, je na velkém omylu. Stačí jen malá finta a podvodník se nachytá. Sama na sobě jsem objevila neschopnost provozování některých oblíbených koníčků, čímž jsem napomohla také rychlejší diagnostice. I když není v žádném případě u této choroby stejné (špatné) vidění. Podle toho, v kterých místech žluté skvrny se nahromaděný odpad nalézá. Nejjednodušší přirovnání je, že centrum vidění - žlutá skvrna na sítnici, v důsledku hromadění buněčného odpadu způsobuje tento handicap. Právě sítnice zajišťuje ostrost vidění. Sítnice se nedá slepit ani sešít. Někdy se vyskytuje onemocnění sítnice u diabetiků. V důsledku jejich onemocnění se nejčastěji jedná o retinopatii. Léčba se daří v některých případech za použití laseru. Ve většině, případech se makulopatie nedá ničím vyléčit.

NADĚJI PŘIPRAVUJÍ VĚDCI

Největší úspěchy ve výzkumu, jak nahradit sítnici zatím dělají vědci v USA a ve Velké Británii. Provedli už několik operací, kdy do mozku člověka je voperován implantát, na způsob mini kamery. Nejnovější poznatky ve vývoji jsou Bionické oči – Americká firma vyvinula čipy, které jsou určeny pro lidský zrak. Jsou tenčí než vlas a v průměru měří 2mm. Čipy zastávají funkci miniaturní solární buňky. Přirozené světlo se proměňuje na elektrické signály, které jsou vysílány do mozku a z něj do zbývajících – zdravých částí sítnice.

Marta Štablová

Foto 90

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑