NEVIDOMÍ, SLABOZRACÍ , SLEPCI 11. Nevidomí v nemocnici

Marta Štablová 6. 11. 2014

NEVIDOMÍ, SLABOZRACÍ , SLEPCI

„ SVĚTLO ZŮSTÁVÁ SVĚTLEM, I KDYŽ HO NEVIDÍ“ L. N. Tolstoj11. Nevidomí v nemocniciCo by měl personál v nemocnici vědět, když bude nevidomý hospitalizován? Jestliže se zrakově postižený dostane do nemocnice, určitě jej personál má podrobně informovat a provést oddělením. Tak zjistí, zda je schopen chodit bez doprovodu. Jinak je povinností, zajistit doprovod. Informace, musí být předány ústně i písemně v hlášení dalším zaměstnancům na všech směnách. Proto by si měli všichni uvědomit, že v tomto případě by aspoň jedna ze sester měla projít se zrakově postiženým všemi prostory, aby byl orientován. Domluvit se a pomoci nevidomému označit něčím, co může ohmatat pokoj, ve kterém bude trávit hospitalizaci. Mnohdy si personál neuvědomí, že problém je veliký. Pak se snaží zjednodušit nemocný a ještě zrakově handicapovaný značit místa sám. Nejednou se stalo, že vlezl v noci do jiného pokoje a nevědomky vlezl do postele k druhému nemocnému. V nejlepším případě mají z tohoto omylu legraci.

Kde se něco, víc dovíte?

V příbězích, S bílou holí, které napsali samotní zrakově postižení, které vyšly i na CD je mnoho prožitků. Jsou vypsány pocity a prožitky, které mnohdy vidící lidi děsí. Splést si krysu s kočkou, hladit si ji a nosit jí jídlo, to je děs. Nebo si myslet, že za pomoci doprovodu je ubezpečen, že může vykonat malou potřebu v parku za keřem. Když ji vykonal, zjistil, že keř byl bez listí a mohlo jej vidět mnoho lidí. Trapasy, které nevidomí dávají k dobru. Vědí, že smutek a pláč nad ztrátou zraku, jim nijak nepomůže. Jsou si moc dobře vědomi toho, že jsou na tom ve skutečnosti mnohdy lépe než jiní. Já si vždy řeknu: „mám nohy, ruce a hlavu na krku, která myslí. Nemám proč si zoufat“ O vydání příběhů nevidomých se postarala naše obětavá, vidomá kamarádka Jiřina Medveďová ze Zlína. Z počátku příběhy namlouvala na audio kazety a rozesílala nám je. Poslouchali jsme je se slzami v očích, které byly smíchaný se smíchem. Pak je začala zpracovávat do sešitků a opět je rozesílala autorům. Pak se s nevidomým kamarádem Václavem Fantou pustili na cestu dosud nevyšlapanou. Díky jim, Českému rozhlasu 2, paní režisérce a hercům Vinohradského divadla, kteří některé příběhy namluvili, bylo vydáno CD – Příběhy z tmavomodrého světa. Toto vše díky velkému pochopení a lidskému soucítění bylo vydáno za pomoci všech zúčastněných zdarma. „Díky Vám všem“, podařilo se a hlavně se moc líbí všem. Aby toho nebylo málo, pro naši kamarádku zasadila se i o to, aby v Karmelitánském nakladatelství vydali další příběhy knižně. Název této knihy je prostý, jak jinak, než S bílou holí. Proč? Tímto dílkem útlé knížečky vzdala hold jednomu z největších průkopníků od dětství nevidomému, panu učiteli Krchňákovi. Působil ve slepecké škole v Brně. Vyučil se kartáčníkem, protože v té době slepci moc možností neměli. Svou velkou pílí vystudoval, ovládal několik cizích jazyků, věnoval se hudbě, psaní, které publikoval a dalším neuvěřitelným činnostem. Hlavně byl spoluzakladatelem vzdělávacího procesu nevidomých a dosud, i když je po smrti, je uznáván v celém světě. Velké poděkování za všechny patří naší společné kamarádce, která se zasadila o to, aby svět nevidomých poznala díky rozhlasovým vlnám široká veřejnost. Také poskytuje příběhy na internetu. Jejím úsilím se prodávají ve všech formách, které jsou výše uvedeny naše příběhy. Mnoha lidem změnily pohled na život z jiné strany. Není jich málo, kteří se přiznali, jak malicherné věci v jejich životě je trápily.

Dívejte se kolem sebe a važte si toho, že vidíte. Poslouchejte dobře i životní osudy ostatních. Když pomůžete, třeba jen slovem člověku s jakýmkoliv handicapem, pak vás určitě zahřeje u srdce. Věřte, že handicapovanému uděláte ohromnou radost. Každá pomoc se vám vrátí mnohonásobně.

Marta Štablová

Foto 90

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑