NEVIDOMÍ, SLABOZRACÍ , SLEPCI 10. POVĚDOMÍ O HANDICAPU

Marta Štablová 5. 11. 2014

NEVIDOMÍ, SLABOZRACÍ , SLEPCI

„ SVĚTLO ZŮSTÁVÁ SVĚTLEM, I KDYŽ HO NEVIDÍ“ L. N. Tolstoj
10. POVĚDOMÍ O HANDICAPULidé mají malé povědomí o handicapu. Myslí většinou na své postižení a jsou jim tak zaslepeni, že nedomyslí to, že jsou jiní, kteří jsou na tom hůře. V tentýž den jsem utržila ránu, batohem do hlavy. Který měla přehozen přes rameno korpulentní dáma. O chvíli později jsem dostala batohem od dívky ránu přímo do obličeje. Tím to do třetice nekončilo, další mladice procházela uličkou a svým nedovřeným deštníkem mne táhla za rukáv haleny. To jsem seděla na sedadle pro tělesně postižené osoby. Bezohlednost dovede u zrakově postiženého člověka přivodit i těžký úraz. A ne jen to, současně může způsobit i velké materiální škody. Narazit do někoho, povalit regál v obchodě, shodit a rozbít něco, protože jiný člověk neustoupí z cesty jen proto, že čeká, že se mu vyhneme my.

Tolerance a pochopení lidí vůči zrakově postiženým není vůbec v povědomí širší veřejnosti. Kdo se nikdy nesetkal se slabozrakým, nebo nevidomým, a je požádán o pomoc, je v rozpacích. Jestliže se potkají proti sobě a nevidomý žádá o radu, kterým směrem se má vydat na vyřčený směr. Pak je nutné, aby člověk, který chce popsat cestu, se postavil stejně s nevidomým, to je vedle sebe a teprve pak mu vysvětlil směr. Jestliže zůstane stát naproti je to zcela špatně. Vysvětluje cestu ze své strany, nikoli směrem, jímž je postaven nevidomý. Pak nenajde správnou cestu. Vždy se musí žádaný člověk vžít do role žadatele. Zdánlivě je to maličkost, ale vidící si neuvědomí, že naviguje špatně. Jestliže požádá někoho o převedení přes cestu, nechá nevidomého zavěsit se do své paže. Netahá jej za ruku. Přitom mu cestou říká, přes co jdou. Upozorní na okraj chodníku už předem a těsně před ním upozorní, zda je okraj vyšší, aby nezakopl. Po převedení jej informuje, kde jsou. Pokud cestu zná, pak se orientuje i sám podle bodů, které si pamatuje.

Při setkání se zrakově postiženým je třeba mít trpělivost a vždy pokud možno hodně mluvit. Třeba u stolu, když se také musí najíst. To by neměli vědět jen obsluhující v restauracích, také všude, kde takový člověk bude jíst. Ve školce, škole, v nemocnici či v restauraci. O všem je dobré informovat. Při pokládání talíře nebo sklenice, či hrnku, je dobré vzít nevidomého za ruku a dát mu ohmatat opatrně, co má na stole. Stále s ním hovoří a upozorňuje. Třeba, že sklenička je vratká. Pozorný obsluhující může upozornit, že vzhledem k tomu, aby se předešlo vylití, nabídne pevnější hrnek nebo skleničku. Podá do rukou příbor, nebo vyhoví na požádání a přinese jen lžíci. Prostě pozornost a ochota udělá spokojenost na obou stranách. Týká se to všech profesí i úředníků a prodavačů, kadeřníků. Snad není místa, kde by se lidé s tímto postižením nedostali do styku. Děláte-li náhodného průvodce jakoukoliv místností nebo prostorem je dobré popisovat vše kolem, aby měl nevidomý dobrý pocit a jistotu. O čemkoliv budete mluvit, vždy potěšíte protějšek dokonalým popisem věcí, které má kolem sebe. Není to nic složitého, ovšem vaše snaha bude zcela jistě opětována slovy díků a hřejivým pocitem z dobrého skutku.

Postižený společník se zbytky zraku je zvídavější. Něco málo vidí a touží po tom, aby se ubezpečil, co to vlastně je kolem něj. Tito lidé nemají mnohdy tak výborný hmat, kterým by rozpoznali určitou věc. Také si nemohou na vše sáhnout. Dnes je tolik věcí kolem nás, o kterých nemají zrakově postižení lidé ani potuchy. Všelijaká lákadla, zbytečnosti, ale jsou rádi, když jsou díky dobrému informátorovi „v obraze.“ Není rozdíl mezi pohlavím. Radost s dobrým průvodcem sdílejí stejně jak ženy, tak muži. O dětech nemluvě. Ty jsou vděčné za každý okamžik s trpělivým člověkem. Jsou daleko odvážnější a vnímavější. Dobré je, když o něčem vyprávíte podat obraz nevidomému s důkladným popisem okolí, lidí, jak vypadají, co mají na sobě, jak se tváří. Třeba při sledování televize s takovým člověkem. Je to velmi obtížné a vyčerpávající pro zdravého, ale není to tak často.

Marta Štablová

Foto 90

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑