NEVIDOMÍ, SLABOZRACÍ , SLEPCI

Marta Štablová 18. 10. 2014

NEVIDOMÍ, SLABOZRACÍ , SLEPCI

„ SVĚTLO ZŮSTÁVÁ SVĚTLEM, I KDYŽ HO NEVIDÍ“ L. N. Tolstoj


1.
Zjistila jsem, že u mne změny vidění už začaly dávno. Nedávala jsem je do spojitosti s tím, že špatně vidím. Dávala jsem si za vinu, že jsem neschopná, když jsem nerozeznala kontrasty na RTG snímku a nedovedla jsem jej ani vyvolat. Kdysi jsem viděla i -to, co druzí na snímku neviděli.

U každého člověka ztráta zraku probíhá jinak. Jsou příznaky plíživé a také někdy šokující až natolik, že je možno oslepnout den ze dne. Nechci nikoho strašit. Je důležité vědět, že nastane-li změna a problém s viděním. Najděte si chvilku a zajděte za očním lékařem. Raději zbytečně, ale máte jistotu, že jste nepřišli pozdě. K vyšetření nepotřebujete doporučení, je nutné se jen objednat. Dnes už jsou vyšetřovací metody díky špičkové technice na takové úrovni, že lze v začátcích zjistit nebo zvrátit změny. Také jsou vyšetřovací metody tak přesné, že v žádném případě nelze simulovat postižení. Přístroje jsou velmi kvalitní. Naši oční lékaři jsou velmi uznávaní ve světě. Žel také jich mnoho z našeho státu odchází. Pokroky v očním lékařství jsou, jako v jiných oblastech medicíny, neuvěřitelně dokonalejší.

NEVIDOMÍ

Do této skupiny se dají zařadit všechny kategorie ztráty zraku nebo poruchy vidění. Zde se řadí i lidé se zbytky zraku, se světloplachostí a slabozrací. Rozdělují sena:

Slabozraké,

s převážnou slepotou, kdy občas rozliší světlejší a tmavší bod.

nevidomí se zbytky zraku, s nevratnou změnou a s úplnou slepotou

Postižený slepotou je sice málokdy schopen aspoň vidět nepatrný záblesk, nebo vidět prosvětlenou skvrnu. Když do oka svítí slunce, či světlo. Někdy má pocit, že se mihne stín. Proto vzniká nedůvěra mnoha odborníků. Nevidomý je u lékaře nejistý a mnohdy neumí správně popsat problém. Hlavně však zdravých lidé nechápou a nevěří. Oči nám nahrazuje cit v ploskách nohou. Slepecká hůl, v lepším případě vodící pes. Já jsem nejvíce spokojená s osobním doprovodem. Vidící lidé mnohdy nechápou souvislosti. Hlavně jak se takový jedinec může orientovat.

Zbytky zraku

Postižení může vzniknout z různých příčin onemocnění oka. Oko je velmi složitý a citlivý orgán. Cokoliv v oku se může poškodit. Ať už je to důsledkem samotného onemocnění některé části oka, vrozené vady, nebo získané po porodu, kdy dříve nedonošené děti byly nuceny trávit daleko delší nutnou dobu v inkubátorech. Kde docházelo vlivem dlouhodobě přiváděného kyslíku někdy i k poškození zraku. Po úraze, kdy poraněním jednoho oka jestliže nedojde včas k ošetření, může nastat slepota i neporaněného oka. Také postižení očí ve smyslu změn ostrosti až ztráty vidění může dojít po užívání některých léků. Příčin je spousta. Zatím je všude nelze léčit ani operovat, jen udržovat za pomoci dodržování léčby, zásad a rad lékaře. Do této „přihrádky“ patřím i já. ZBYTKY ZRAKU

V lepším případě lze rozeznat obrysy a barvy, což je můj případ. Nemám však zaručeno, že dojde k převážné ztrátě vidění. Jsem šťastná, že rozeznám tolik. Detaily na kratičkou vzdálenost nerozeznám. Co se dá poznat hmatem toho je málo. To s přehledem dokážou lidi, kteří nevidí od narození. Nelze číst ani velká písmena v tisku. Nebo na vývěskách a označení tabulek na dopravních prostředcích. Písmo psané rukou, psáno zelenou a červenou barvou není možné číst. I tehdy, když zůstanou zbytky zraku. Ani za pomoci světelné lupy a silných brýlí současně. Dokonce ani pomoci slepeckého programu přes skener nelze ručně psané písmo číst. Touto formou postižení lidé musí spoléhat na pomoc vidících.


Marta Štablová

Foto 90

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑