Nejsi Václav

Marta Štablová 1. 10. 2014

Nejsi Václav


28. září letos, v roce 2007, vyšlo na pátek. Radují se všichni ti, kteří by jinak neměli volno. Je totiž státní svátek díky historii a tak zvané demokracii. Tento den slaví svátek Václav, tudíž si vzpomeneme na patrona naši vlasti, blahořečeného svatého Václava, kterému vděčíme za to, že tento den je vyhlášen symbolem České státnosti. Pro mnoho rodin je to běžný den, jiní se rozjeli do rodin, kde si užijí hodových radovánek. Se svatováclavskou husou, až jim sádlo poteče z koutků úst.

U nás, což jsem já a manžel nic mimořádného. Manželovi dělají radost pohádky a já stejně kraluji v kuchyni. Při přípravě oběda poslouchám mši svatou z rádia. Střídají se kněží se svými proslovy a někdy si připadám jako by mi brali slova z úst. Pro mnohé je to moralizování, ale za hluboké zamyšlení by to stálo. Neposlouchám kázání jako ortodoxní křesťan. Jsem normální ženská, která bere život velmi vážně, s příchutí nadhledu a humoru

Dnes jsem si vyslechla při obědě kázání mého muže. Oběd jsem vařila jako vždy s láskou, jak mi vždy říkal můj vnuk, který už není mezi námi. Skončil před dvěmi lety, ve věku nedožitých devatenácti let, podobně jako svatý Václav. Vůně se linula z kuchyně, ale manžel byl překvapen, když po polévce dostal rizoto. Čekal, kdy mu na talíř přistane kus masa, které mezi rýží nenašel. Připomínky mne vůbec nevzrušovaly. S úsměvem jsem mu řekla: „Máš tam hlívu, má větší hodnotu bílkovin než maso, navíc je antialergikum mimo jiné, nedávno jsi měl problém!“ Smutně děl: „Že jsem tu hlívu kupoval, ale není to maso!“ pink pong pokračoval, „Kdybys byl Václav, dostal bys husu!“ „To jsem dopad! Co to tam máš pod pokličkou?“ S ochotou vysvětluji, „Luhuji Lapacho (lapačo)!“ Je to sušená kůra z jihoamerického stromu - označován jako čaj Inků. Pije se pro zlepšení imunitního systému, proti rakovině. Litovala jsem, že nevidím, jaké grimasy tvoří, ale znám svého muže jako své boty. Co dokázal, když jsem viděla. Utrousil: „Teď si ještě dám nohy na ten zázračný masážní přístroj, kterým získám harmonizaci organizmu, jak včera pravil pan doktor praktikující alternativní medicínu a budu tak zdravý, že budu mít kumšt umřít!“ Nezasloužil by pokárání? Co chcete od člověka, který si neváží vaší snahy. Zrovna teď prošel povzdálí a hlásá: „Nějaký divný svátek, žádná husa, žádná buchta“! Přešla jsem to bez jakéhokoliv projevu. Už jsem mu slíbila, že na neděli upeču kachnu, kterou máme v mrazáku. Koupili jsme ji v akci. Sem tam se musí nějaké tuky promíchat s kyselinami, jinak bychom naše těla zmátli natolik, že by nás někdy těžko dávali do chodu i odborníci. A natruc těm, co v diskusi na internetu rýpou do nás, do důchodců. Jak psala Růžena, že děda s babičkou mají dohromady dvacet tisíc, a to jsem já nikdy nevydělala. Kdyby byla vedle mne tak ji asi bacím. Prý důchodci nemají tolik žrát. Tak to si dovolila moc. Ať si spočítají, kolik vyčmoudí cigaret do luftu, kolik vypijí alkoholu a utratí za zbytečnosti, které ještě dodnes mnozí z nás nemají. Nejsou k životu tolik potřebné. Proto mám zprávy z internetu zprostředkovaně, podobné výroky nemůže ze sebe „vypustit“ myslící člověk. Takovým, až budou v našem věku, nezbudou peníze na léky, pokud budou chtít být „trendy“.

Manžel netuší, že listové těsto čeká na rozmrznutí, upeču mu štrůdl. Ořechy si naloupal tak ať se mu oči rozzáří. Vůbec si neuvědomuje jak si prakticky tím, že dbám o jeho zdraví, prodlužuje život. Za to vše jsem nucena poslouchat řeči jako od Růženy. Přesto bych mu nepodala kávu od žida. Z čehož plyne ponaučení „Služ čertu dobrem, peklem se ti odvděčí!“ Diskusní fórum máme denně, někdy je nás i více, a to stojí za to, to mi věřte. Občas se staví švagrová, sousedka nebo některá kolegyně.


Marta Štablová

Foto 90

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑