Naše zahrádka

emanovotna17 1. 10. 2014

Naše zahrádka malá je,
ale naší rodině vyhovuje...

Zahrádku ve Svinově máme od roku 1963 - já jsem ji poznala o pár let později po svém přistěhování se do Ostravy. Naše část zahrádkářské osady měla štěstí. Patřila k těm zahrádkám, které spadaly pod Pozemkový fond České republiky, takže jsme měli možnost si zahrádku odkoupit. Vše ale jenom pod hlavičkou Českého zahrádkářského svazu. Co to znamená?
Pokud by ji děti chtěly prodat, až my tady nebudeme, pak musí mít k prodeji svolení naší zahrádkářské organizace. Ale to problém není a ani nebude. Sešla se parta rozumných lidí se stejnými zájmy - chtějí si pěstovat na svých zahrádkách a vzájemně si radit a pomáhat. Pomoc zahrádkářů z naší osady mám odzkoušenou. Když Milan nemohl, našel se vždy ochotný zahrádkář, který pomohl.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/434787

V dřívějších letech jsme pěstovali na zahrádce víc druhů zeleniny. Nyní se snažíme pracovat na zahrádce tak, abychom neměli potíže s páteří.
Každoročně máme asi dva řádky brambor - máme rádi s načervenalou slupkou. Název odrůdy neznám. Jsou velmi chutné a navíc i vydrží. Brambory máme ve sklepě, který udělal syn pod chatkou na zahrádce. Nedostane se do něho voda. V našem domě s dálkovým topením bychom nemohli mít brambory na zimu uskladněny.
Podél chatky se vine naše světlá odrůda vinné révy. Má sice menší hroznové kuličky, ale jsou velmi chutné.
Na zahrádce máme několik stromků. Jabloně s červenými jablky si Milan narouboval sám. Teta v Kunovicích je měla na své zahrádce. Jablíčka nám chutnala, tak bylo rychle rozhodnuto. Bude se pěstovat druh jablek, která nám chutnají. Vloni jich bylo hodně, tak jsme si je i nastrouhali a dali do sklenic. Byly tak hned připraveny na pečení třeba z lístkového těsta. Nemyslím ale běžně kupované lístkové těsto, ale doma udělané lístkové těsto z tvarohu, mouky a tuku. Psala jsem o něm v receptech na šedesátce.
Broskve jsou také Milanova zásluha. Letos chceme koupit aspoň jednu broskev, pokud bude odrůda, která je vhodná pro severní Moravu. Před asi dvěma nebo třemi lety jsem postupně koupila meruňku a pak i zelenou ryngli. Obě již plodí. Z rynglí, kterých letos bylo velmi mnoho - takže jsme rozdávali a dělali marmeládu.
Vloni jsme koupili sloupcové třešně. Jsem zvědavá, jestli již na jaře budou a jakou budou mít chuť.
Pěstujeme i jostu - chutná mi. I višeň plstnatá je výborná na marmeládu anebo nechat zamrazit a pak použít třeba na piškot se želatinou.
Tuto sezónu jsem chtěla hlavně cukety a dýně. Povedlo se - na zahrádku jsme zanesli dost velké sazenice. Rostly a slimáci se jim vyhnuli. Chutnají jim hlavně mladičké rostliny. Dýní jsme měli tři druhy. Dvě největší jsou již zpracovány na kompot a tři ještě na zpracování čekají.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/434818

Z červeného rybízu a ostružin děláme marmeládu. Běžně děláváme marmeládu i z angreštu, ale letos jsme angrešt snědli. Marmelády je dost ještě z loňského roku, kdy bylo angreštu nadbytek. Jahod jsme si moc neužili. Nejprve bylo obrovské sucho - nestačili jsme ani chodit zalévat a pak hodně a hlavně dlouho pršelo. Jahody začaly plesnivět a my jsme je museli vyhodit.
Měli jsme prvních šest oříšků z turecké lísky, kterou Milan narouboval.
Pěstujeme i bylinky - rozdávali jsme a nyní si i sousedé pěstují sami pro sebe.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/433467


Podél zahrádky máme květiny - od jara až do podzimu kvetou. Líbí se mi poupátka květů. A co teprve brzy poránu, když je na listech růží ještě rosa?

http://emanovotna.zonerama.com/Album/438201

Růže většinou nechávám na zahrádce. Ať potěší každého, kdo jde po chodníku okolo. U nás doma nemůžeme mít skoro žádné květiny kromě zelených. Alergie je pro nás velmi nepříjemná.
Když se dívám nahoru na název Rakytník řešetlákový, tak si vždy vzpomenu na to, jak jsem omylem jeden zničila. Trhala jsem plevel bezmyšlenkovit a rostlinku jsem zahubila. Druhý roste a daří se mu, jenže budeme muset koupit znovu oba dva druhy. I to se stane, když odpleveluji. Odplevelování mě baví. Ale od té doby se raději zeptám, když si nejsem jistá, o jakou rostlinu se jedná. Jsem pouze laik amatér.
A pokud se týká paprik a rajčat?
Nepěstujeme je na zahrádce, ale na našem balkóně. Tady nemívají plíseň. O nich ale někdy jindy

Ema

Foto 90

Foto 91

Foto 92

Foto 93

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑