Můj koníček - historie

Jiřina 30. 10. 2014

Můj koníček je historie, především ale mě zajímá historie regionální. Pročítám kroniky obcí z okolí mého bydliště, hledám v archivech staré novinové články ale i soupisy poddaných, urbáře a v neposlední řadě matriky. Způsob pasní za posledních sto padesát let se značně změnil, dalo by se říci, že jsou texty z tehdejší doby pro dnešní generace nečitelné.
I já jsem na tuto bariéru narážela, s velkými potížemi jsem se dostala při hledání v matrikách do roku 1780. Tehdy jsem se rozhodla, že se dalšího pátrání po svých předcích vzdám. V té době jsem se dozvěděla, že probíhá kurz paleografie a čtení starých textů na Univerzitě třetího věku při filozofické fakultě KU v Praze. Přihlásila jsem se a udělala jsem dobře. Kurz probíhal v zimním semestru, to je od října do začátku ledna. Jeho absolvování bylo pro mne velkým přínosem a jelikož jsem měla přes zimu dostatek času, vrhla jsem se na materiály z archivů, především těch, které se týkaly nejen mého rodu, ale i celé vesnice kde jsem se narodila a prožila tam celé dětství. Dostala jsem se až do roku 1670. Pokračovat hlouběji do historie nelze, písemné materiály, soupisy poddaných, urbáře a podobné, asi vzaly za své během třicetileté války. A pokud vím, v té době se matriky pro prostý lid nevedly. V letošní zimně se vydám po druhé linii mých předků, jsem zvědavá, kam se dostanu tentokrát.
Abych se zdokonalila ve čtení starých zápisů, přihlásila jsem se na kurz paleografie podruhé. Lektorka vybere vždy texty, na kterých nejen procvičujeme čtení ale dozvíme se vždy něco ze života lidí dané doby. Naposledy jme četli ze zápisů knihy Staré město Pražské z roku 1518 – 1552. Do této knihy se zapisovali noví měšťané, kteří tímto zápisem na sebe brali nejenom výhody ale i povinnosti, např. odvádět městu daně. Byli to především řemeslníci, v našem případě perníkář, koželuh, krejčí, bednář, kožišník. U každého nového měšťana bylo uvedeno místo, odkud do Prahy přišel. Také musel každý mít dva ručitele. To neplatilo o příslušnících šlechty, ti z počátku nemuseli platit ani daně.
Zajímavý je způsob datování zápisů. Je tam např.: Feria sexta ante Translatio Venceslavus (to znamená pátek před přenesením sv. Václava, tj. 4. března – jednalo se o rok 1536, byl přestupný) zápis byl proveden 29. února. Je to poměrně složité vyhledávání v tabulkách k tomu určených.
Takže, nejen že si procvičíme čtení starých textů, něco se dozvíme z historie ale procvičíme si také mozek hledáním v tabulkách svátků různých svatých. Zítra jedu na další lekci. Už se těším.


Vkládám snímek listu ze Soupisu poddaných panství Vršovice )okres Louny) z roku 1709 - Karl Frej je můj prapředek.

Jiřina

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑