Maketa Nové radnice v Dvojhalí na Karolíně v Ostravě

emanovotna17 7. 10. 2014

O tom, že se na VŠB TU v Ostravě stavěla maketa Nové radnice, jsem psala na předchozí verzi www.sedesatka.cz.
Ve středu 1.10.2014 se ve Dvojhalí konalo ve třináct hodin odhalení makety. Když jsem do Dvojhalí přišla - asi deset minut před oficiálním zahájením výstavy - bylo tady již hodně lidí. Některé jsem znala podle vidění, jiné nikoliv.
Maketa Nové radnice je postavena podél užší strany Dvojhalí. Většina lidí stála vpředu před maketou.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/442761

Před maketou byl postaven poutač odkazující na firmu, která vyrobila potřebné krabice. Nejenom je vyrobila, ale i darovala. Po prostoru haly dost nervozně pocházel nějaký muž s kamerou.
Překvapilo mě, jak byla pěkně nasvícená a vypadala věrohodně ...
Čekala jsem na zahájení. Něco málo jsem již o tvorbě makety věděla z Deníku a psala o tom již dříve. Nyní jsem se dozvěděla další informace. S nápadem přišel pan docent Miloš Kvarčák. Viděl podobnou stavbu ve Francii.
Maketa vznikla na katedře architektury pod vedením Igora Krčmáře. Když se mluvilo o studentech, kteří maketu tvořili, měli jsme možnost vidět ty studenty, kteří tvořili maketu až do samého konce. Bylo dojemné, jak k nim jejich vyučující přišel, nasadil si bílou helmu na hlavu - studenti měli helmu žlutou - a dovezl studenty doprostřed před maketu Nové radnice.
Právě tento muž mluvil o tom, že by bez spolupráce několika kateder nemohla být úspěšně dokončena. Děkoval hasičům ze všech okolních hasičských sborů Bez nich by nebyla postavena ani u VŠB TU a ani tady, ve Dvojhalí.
Stáli jsme před čtrnáctimetrovým modelem radnice. Byl vytvořen ze tří tisíc papírových krabic v měřítku 1:6. Samozřejmě měl na věži hodiny ukazující přesný čas. Úplně nahoře visela naše vlajka.
Krátce po obědě jsem se dovnitř podívat nešla. Bylo tam hodně lidí a já jsem věděla, že se sem dnes ještě vpodvečer vrátím na vernisáž výstavy Barevné smalty.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/442807

Odpoledne jsme přišli asi půl hodiny před zahájením vernisáže. Měli jsme dost času na to, abychom si prohlédli maketu Nové radnice uvnitř. Snažila jsem se fotografovat všechno, na co jsem viděla.
Prošla jsem se i ze zadní strany a prohlédla si jednotlivé papírové prvky krabic, ze kterých se stavělo. Vzpomněla jsem si na upozornění, že je zapotřebí dát pozor na ostré hrany krabic.
Nápad je to skvělý a určitě se líbil i absolventům, kteří se sjeli na sraz absolventů VŠB TU - i o tom jsem již psala dřív. Letos měli na VŠB TU první promoce po padesáti letech...

http://emanovotna.zonerama.com/Album/444214

Než jsme odsud odcházeli, jsem si ještě vyfotografovala ulici a bývalou elektrárnou. Je skvělé, když se podaří zachránit jakoukoliv památku.
Maketa Nové radnice bude stát ve Dvojhalí do 15.10.2014. Otevřeno je tam denně. Vstup je zdarma.
Pan docent z katedry architektury mluvil o tom, že maketa Nové radnice je zapsaná v Guinessově knize rekordů.

Ema

Foto 90

Foto 91

Foto 92

Foto 93

Foto 94

Foto 95

Foto 96

Foto 97

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑