Jak dál?

Jiřina 18. 11. 2014

Když se ohlédnu na včerejší oslavy, nebo spíše připomenutí 25. výročí listopadových událostí, jsem z toho rozpačitá, přesněji řečeno frustrovaná. Před chvilličkou jsem si ale výrazně zlepšila náladu, když jsem si přečetla na jednom serveru tento článek. Napsal ho mladý člověk, já jenom doufám, že takových je v naší společnosti více.

***********************************************************

Mé účtování se čtvrtstoletím svobody
Třetinu života, dětství, jsem prožil v chromé a rozpadající se totalitě. Dvě třetiny naštěstí už ve svobodné zemi, která prošla jednou z nejrychlejších proměn za poslední století. Žiju dnes ve svobodné zemi, kde můžeme cestovat, říkat a psát, co se nám zachce. Dříve nemyslitelných svobod čerpá každý z nás vrchovatě, automaticky. A přesto mnohým nostalgicky chybí pevná ruka, někdo, kdo jim řekne, kdy a co dělat – a dokonce i proč. Jako kdyby snad ani neměli vlastní žebříček hodnot, touhu být pány svého času, realizovat své životní zájmy a dát něco i svému okolí.

Na svobodu jsme si zvykli. Už ani nepamatujeme, jaké to je o nějakou přijít. Začínáme kašlat na podporu svobody ve svém okolí, ve světě. Podlézání se sice nevyplácí (a to ani v diplomacii), přesto na něj slyšíme. Prý nám to přinese o pár korun víc, říkají vypočítaví podlézači. Své mezinárodní partnery a přátele už si nevybíráme podle toho, zda sdílejí podobné hodnoty a pohled na lidská práva, ale pouze podle krátkodobých vrtochů toho které narcistního prezidenta či populistické vlády. Zmiňte nějaké ideály a budete (pouze u nás) za naivního snílka, v horším případě za pravdoláskaře. Protože pravda a láska jsou dnes přece kýč, nejsou v módě, nehodí se. Musí se pro ně něco dělat, často bez hmatatelné odměny.

Místo nekonečné záplavy pozitivních zpráv, úžasných objevů či pokroků vědy i techniky si s touhou narkomana necháváme servírovat povrchní, bulvární, často i z prstu vycucané historky. Pozitivní vzory nehledáme u moudrých a chytrých, kteří v nějaké oblasti vidí dál než my sami, ale vystačíme si s tuctovými mediálními celebritami. Vždyť se přece ukázalo, že ani ti moudří nejsou bezchybní, že jsou to pouze lidé, jako my sami! A když je potřeba odvést pozornost od vlastních omylů a neschopnosti, najdeme si umělého vnějšího nepřítele – namísto toho skutečného, fyzicky přítomného. Ten umělý je buď daleko, nebo se nemůže účinně bránit; dá se do něj kopat dlouho a (napohled) beztrestně.

Mnoho z nás, které tento stav trápí, začíná propadat beznaději. Jak prý můžeme něco změnit, když ekonomickou moc získali ti, kteří měli díky estébáckým a veksláckým kontaktům z dob socialismu i vlastní bezohlednosti startovní čáru daleko před ostatními – a dnes si bez skrupulí kupují i politickou moc? Co můžeme změnit, když většina občanů preferuje konfrontaci a za symbol úspěchu dodnes považuje schopnost nahrabat si bez ohledu na ostatní?

Zkusme začít pozitivně a bez vidiny okamžitého dosažení cíle – u sebe, svých dětí, ve svém okolí. Nehledejme dokonalost (neexistuje, zase budeme jen zklamaní), ale tu nejlepší rozumnou cestu, dlouhodobě fungující rovnováhu. Možná se shodneme, že ze dne na den se stejně nic nepohne, ale pokud budeme zdravě nároční nejen na sebe, ale i na své politiky, úředníky či služby (které si draze platíme), můžeme s lecčím pohnout. Zkusme místo debaty hluchých znovu poslouchat a respektovat i jiný názor, byť s ním třeba nemůžeme souhlasit. Pokusme se nezapomínat a nedělat neustále dokola ty samé chyby (naše moderní dějiny jsou jich doslova plné). Zkusme za normální považovat, že pro dosažení svého cíle nemusíme protivníka zesměšnit ani zlikvidovat, ale nadchnout ho rozumnými a pravdivými argumenty.
Zkusme být zase jednou lepší než ti, na které nadáváme.

Tomáš Vít

***********************************************************

Všem přeji krásný podvečer
Jiřina


Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑