Hubertovy jízdy

Jiřina 29. 10. 2014

Nastal podzim, stromy se zbarvují do všech odstínů žluté až po okrovou. Výlety do přírody přnášejí krásné zážitky. Což teprve výlet do přírody na hřbetu koně. Proto asi se v této době konají Hubertovy jízdy. V okolí mého bydliště se koná Hubertova jízda každý týden, vždy v jiné vesnici.

O Hubertových jízdách - Lovech na lišku v Anglii jsem psala před dvěma roky. Popsala jsem to, co vyprávěla moje vnučka Barborka. Pro ty, kteří můj článek tenkrát nečetli vkládám kopii:

" Hony na lišku, anglicky hunting, se konají také u nás, u nás se této akci říká jak Hon na lišku, tak i Hubertova jízda. Zatímco u nás je to spíše společenská akce kdy se setkají přátelé koní, popovídají si, projedou se podzimní přírodou, popijí horký grog, večer v hospodě proberou, co je kde nového a přátelsky se rozjedou. V Anglii je to trochu jiné.
Hony na lišku se konají téměř denně, podle počasí. I když jsou hony na lišku na popud ochránců zvířat od roku asi 2005 v Anglii zakázány (ve Skotsku byly zakázány už v roce 2002). Zákon vešel v platnost, přesto, že nebyl schválen horní komorou – Sněmovnou lordů. Odpůrci zákona namítali, že to je britská tradice, že to je součást kultury a také, že se tak bojuje proti škodné (liškám).
Vymysleli to tedy tak, že se neloví živé lišky. Předjezdci (ta funkce se nějak nazývá ale nevzpomínám si jak) vyznačí stopu tak, že táhnou po zemi nějaký předmět napuštěný pachem lišky. Záměrně vybírají trasu tak, aby byla náročná, to znamená přes vodní příkopy, křovisky, terénními vlnami a podobně. Asi za 20 minut se pak odstartuje hon. Po stopě se vydají psi a za nimi jezdci.
Jak jsem napsala výše, naše Hubertova jízda je naprostá selanka. V Anglii to vystihuje přesně slovo „ hunting“ – huntují se psi i koně. Vnučka se honu také zúčastnila a říkala: „Štvou se psi koně i lidi, jede se cestou necestou, nebere se ohled na nic. Je to prostě masakr“. Dokonce jedna jezdkyně, která byla poněkud při těle, koně uštvala. To byl pro vnučku asi otřesný zážitek. Ona je zarytý ochránce zvířat. Od té doby se honu na lišku nikdy nezúčastnila. Krátce po tom jejím zážitku jsem s ní mluvila přes SKIPE a říkala: „Nemám ráda Anglii, nemám ráda Angličany“. Ale to jí časem přešlo."

Jedné Hubertovy jízdy se zúčastnila i vnučka Barborka, která se přijela po půl roce na nás podívat.
Moje vnučky, se svými kamarády měli takový nápad, že by se tentokrát měli na Hubertovu jízdu obléci stylově. Bylo to zajímavé, líbilo se to všem, všichni se projeli nádhernou přírodou Českého středohoří pod horou Milešovka. Jediné, co se nepovedlo a to se ovlivnit nedá, že bylo mlhavo. Říkali, že "nebyly ty panoramata". Jinak ale byli všichni nadšeni, přikládám fotky, tak posuďte sami.

Jiřina
Foto 90

Foto 91

Foto 92

Foto 93

Foto 94

Foto 95

Foto 96

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑