Horečka léčí

Jiřina 6. 12. 2014

Zajímavý článek z časopisu 100+1. Když se zamýšlím nad článkem, zjišťuji, že jsem se těmito doporučeními řídila vždy. Tak nějak mi to napovídal můj selský rozum. Posuďte sami:

Termostat v lidském mozku: Když horečka léčí
3.12.2014 - Redakce 100+1

Ačkoliv si horečku spojujeme s negativními prožitky, na naše tělo má toto nevyžádané „přehřátí“ ve výsledku pozitivní dopad. Zvýšená teplota vyvolaná chytrými mechanismy našeho organismu totiž doslova sežehne nežádoucí infekci.
Horečka (latinsky febris) – u člověka tedy teplota vyšší než 38 ˚C – má v extrémním případě podobu tzv. febrilních křečí, jež se projevují hlavně u dětí předškolního věku. Může za to jejich ještě nevyzrálá nervová soustava, která neumí na prudký nárůst teploty reagovat. Nemocní při křečích obvykle ztuhnou a začnou se nekontrolovatelně třást, mají oči obrácené v sloup a ztrácejí vědomí.

Termostat v mozku

I když u dospělých má horečka zřídkakdy tak dramatický průběh, v těle se odehrávají líté boje, jejichž vnější projevy jistě znáte: patří mezi ně zimnice, třes, bolest hlavy, kostí a kloubů, slabost a malátnost a s nimi spojená neodkladná touha lehnout si do postele.
Jak ale vlastně horečka vzniká? Za hlavní soupeře bitvy probíhající v našem těle můžeme považovat infekci na jedné straně a termoregulační centrum sídlící v hypotalamu v mozku na straně druhé. „Toto centrum funguje jako termostat vybavený čidly, který informace získané ze zmíněných čidel zpracovává a řídí podle nich příjem a výdej tepla v těle,“ popisuje Emanuel Nečas, přednosta Ústavu patologické fyziologie na 1. LF UK v Praze.

Studené nohy a třesavka

Když do těla vnikne infekce, bílé krvinky ji brzy rozpoznají a spustí poplach. Vytvoří se tzv. signální molekuly, jež se krví rychle dostanou do mozku, kde vyhlásí krizi. Zmíněný termostat pak okamžitě odpoví horečkou, která všemožné viry, parazity a bakterie doslova sežehne.
Ohřát celé tělo ovšem není nijak jednoduché a nelze to provést naráz. Musí se nashromáždit spousta tepelné energie, kterou tělo získává následovně: Nejprve omezí průtok krve kůží, což se projeví jejím blednutím. Dochází rovněž k chladnutí končetin – teplota se totiž musí zvednout především v hlavě a v trupu, kde sídlí důležité orgány. Kůže pak vlastně slouží jako izolant proti tepelným únikům. Postupuje-li ohřívání příliš pomalu, pomůže si tělo třesavkou. Termostat využívá i přeprogramování našeho chování – jediné, po čem při horečce toužíme, je vlézt si do postele a zahřát se…

Vítězný pot

Pot můžeme považovat za první signál, že je horečka a s ní i nemoc na ústupu. Tělo infekci vymýtilo a termostat se opět nastavil na normální teplotu. Boj skončil a termoregulační centrum chce nyní organismus co nejrychleji ochladit. Nejefektivnější způsob přitom představuje odpařování vody neboli pocení.
Lidé se nicméně obvykle snaží snížit teplotu už v době, kdy je nemoc teprve v počátcích, a to pomocí nejrůznějších medikamentů. Většina lékařů skutečně doporučuje použít při teplotě nad 38 ˚C farmakologické tlumiče. Některé odborné studie však tvrdí, že necháme-li horečku proběhnout přirozeně, má i celá nemoc kratší trvání.

Zdroj:
100+1 zahraniční zajímavost

Takže, když nás dostihnou chřipkové viry (doufám, že se mne vyhnou, nechala jsem se očkovat), zalehnout, horký čaj a vypotit. Tak se chřipka léčivala už za načich babiček.

Všechny vás zdraví
Jiřina

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑