Genealogie aneb brouzdání v rodinné historii v Ostravském muzeu

emanovotna17 10. 11. 2014Dostala jsem pozvánku na přednášku do Ostravského muzea: Genealogie aneb brouzdání v rodinné historii
Přednáška byla v rámci pokračování projektu Moje Ostrava, moje historie. Jméno přednášejícího jsem znala - ing J. Vyka chodí na akce do Domu u šraněk ve Vítkovicích.
Objednala jsem se na čtvrteční dopoledne. Odpoledne chodím na přednášky do Archivu města Ostrava. Zajímalo mě, o čem se bude mluvit.
Cestou do Ostravy jsem trnula, jestli přijedu včas. Na třech místech svařovali na kolejích, ale stihla jsem přijít včas. V přednáškovém sále již sedělo několik lidí. Přednášku zahájila paní Andrea Wenglarzyová a předala slovo panu Vykovi. Měl nachystanou prezentaci.
Nejprve nás seznámil s tím, co potřebujeme vědět, než začneme pátrat. Hledáme v urbářích, matrikách, pozemkových a pozůstalostních knihách, svatebních smlouvách a neméně důležité jsou sčítací operáty. U nich měl napsány letopočty: 1890, 1900, 1910 a 1921. Ve sčítacích operátech jsou vedena data narození. U nás je první sčítací operát z roku 1921.
Pan J.Vyka mluvil o svém životě. Pracoval ve Vítkovických železárnách - v kotlárně, dělal provozního mistra a poté pracoval v Technické knihovně. V roce 2003 byl propuštěn a přemýšlel, co dál. Přešel na genealogii. Zájem mají ze zahraničí nejenom odsunutí Němci, ale i potomci napoleonských vojáků. Vyprávěl nám o pátrání po předcích několika lidí - paní z Jižní Ameriky hledala předky. Osobně ji provázel do Osoblahy. Nyní žije paní M.T.L. v Buenos Aires v Argentíně. Osobní setkání bylo i s ženou žijící dříve v Moravské Ostravě.

Víte jaký je rozdíl mezi rodokmenem a rozrodem? Já jsem to neznala, protože jsem se o tuto činnost podrobněji nezajímala. Nelze dělat všechno.
Rodokmen - hledáte si jen předky po mužské větvi, jen mužskou linii po meči.
Rozrod - hledáte veškeré potomstvo. Hledat se začíná v matrikách.
Domnívám se, že v tuto chvíli mělo být řečeno následující: bez znalosti kurentu se daleko nedostanete. Znala jsem ho, ale běžně nepoužívala, takže již znám jen několik písmenek.
Bylo nám doporučeno vyptávat se nejstarších žijících předků - jak jinak lze získat potřebné informace?
Musíte si utřídit všechny doklady, které máte k dispozici - rodné listy, oddací listy, úmrtní oznámení, vysvědčení, rodinnou korespondenci a staré fotografie.
Teorie již bylo dost - měli jsme možnost vidět na prezentaci, jak pan Vyk pokračoval u svých předků. Začínal mapkou a na ní dvěma fotografiemi prarodičů. Od všech lidí byly šipky směrem k jejich rodišti. Poté jsme měli možnost pozorovat různé doklady:
např. když se havíř přihlásil do Revírní bratrské pokladny, zapsali všechny jeho data - nyní lze uvedená data použít při svém bádání.
Viděli jsme třeba lodní lístek z plavby lodi Astorie. Na něm nám ukazoval jednotlivé údaje týkající se jeho příbuzných. Vidlěi jsme fotografie dědečků ze zajetí. Ukázal nám i pozdrav babičky jejími muži - putoval z Polské Ostravy přes Červený kříž ve Vídni za dědečkem až do Omska ( 1916 ). Druhý dědeček byl v zajetí v Archangelsku osm měsíců po svatbě v roce 1915.
Ukázal nám i cestovní pas z roku 1928 z cest do Polska - na titulní straně vlevo dole byly dopsány děti. Druhá strana byla plná různých druhů razítek.
V roce 1938 se blížila válka - rodiny se nechaly fotografovat. Kromě fotografií nám pan Vyka ukazoval různá vysvědčení - nejdřív jsme viděli propouštěcí vysvědčení z osmé třídy, pak na odchodnou - holič a nakonec i tovaryšský list společenstva holičů, vlásenkářů a kadeřníků.
Podle dokladů, které nám pan J.Vyka ukazoval, jsem si dovedla představit, kolik práce dalo shromáždit je na jedno místo. Měli jsme možnost vidět i pracovní výkaz jeho maminky - takové doklady dnes již málokdo zná...http://emanovotna.zonerama.com/Album/475341

Seznámil i internetovými adresami v ČR - zpracoval je Zemský archiv v Opavě. Dozvěděli jsme se, že matriky se rozlišují podle náboženství, podle druhu zápisu na rodné, oddací, úmrtní. Nejstarší oddací matrika je z Jáchymova z roku 1531. Měl soupis v řadě pod sebou - nestačila jsem si zapsat všechno - mám ale Rázovou z roku 1571.
Ukázal nám i jeho internetové adresy, jeho podklady, které si zpracoval sám - to udělá jen málokdo, aby ukázal, co si osobně vypracoval.
Nakonec měl připraveno několik zvláštností:
- listopad 1866 z jedné rodiny umřely čtyři lidé na choleru a tyfus během osmi dnů
- zápis o koupi etopského chlapce v roce 1861
- v Odrách z roku 1710 u zápisu narozených dětí byli uvedeni rodiče, kdo křtil a všechny ostatní údaje, ale zapomnělo se na jména dětí

Na závěr jsme se ještě dozvěděli o lásce k horám, konkrétně k Pradědu - viděli jsme pěknou prezentaci.


Přednáška byla zajímavá a poučná. Mohli jsme se zeptat na cokoliv. Dostali jsme internetové adresy archivů v České republice. Měli jsme možnost prohlédnout si i publikace, které pan Vyka donesl na ukázku. Viděli jsme zpracování - na titulní straně fotografie, vše uloženo v průhledných foliích...
Děkuji za možnost objevování historie i tímto způsobem

Ema


Foto 90

Foto 91

Foto 92

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑