Feng Shui – harmonie života, prostoru a vztahů

Hana Kopecká 30. 9. 2014

Milí přátelé, známí, náhodní i pravidelní čtenáři, rozhodla jsem se vás touto formou oslovit, abychom mohli probrat téma, které mě osobně proměnilo pohled na svět a umožnilo mi vidět zcela nové souvislosti. Dovolte mi, abych se rozpovídala o čínském učení Feng Shui, které se postupně stalo mojí vášní, možností vytvářet v životě harmonii a krásu.

Nauka prověřená tisíciletími

Pokud bychom chtěli doputovat až k samému zrodu Feng Shui, dostaneme se hluboko do historie několik tisíc let před narozením Krista, kdy se v Číně panovníkovi Fu-Simu údajně zjevila mytická zvířata a předala mu poselství bohů. Postupně řady císařů, učenců a jejich škol propracovávaly učení Feng Shui do různých systémů až vytvořily bohatou a mnohovrstevnou nauku týkající se nejen uspořádání prostoru, ale mající vliv na kvalitu lidského života ve všech jeho aspektech. Ne nadarmo Feng Shui tvoří jeden z osmi pilířů tradiční čínské medicíny. Mnohá staletí bylo učení pouze čínskou záležitostí, teprve později došlo k rozšíření nauky do celého světa. Dnes jsou jeho zásady uplatňovány na tradičních i moderních stavbách po celém světě. Poradci Feng Shui spolupracují s architekty na vytváření staveb soukromých i veřejných. Mnozí významní byznysmeni prohlašují, že by pro ně bylo finančně příliš ztrátové, kdyby si na pomoc nezvali Feng Shui odborníky.

Ovlivňujeme prostor a on formuje nás

Základem učení Feng Shui je přesvěčení, že člověk nežije odděleně od okolního světa, ale je jeho součástí. Z vlastní zkušenosti určitě víte, že jsou místa, kde se cítíte dobře, i po námaze na nich snadno načerpáte nové síly, a po návštěvě jiných na vás padá únava a deprese. Zásady Feng Shui jsou zjednodušeně řečeno ergonomií prostoru, která nám pomůže přizpůsobit svoje okolí, abychom se v něm cítili harmonicky. Jedná se o jediný soubor vědomostí, jejichž uplatněním ve svém okolí vyvoláváme změny vnitřní. Správným posunutím postele přivábíme klidný a občerstvující spánek, kvalitní spánek odplaví starosti, stres a upevní naše zdraví…

Udržujte dynamickou rovnováhu

Při práci s prostorem lze využít velkou škálu různých metod, ale základním principem všech spočívá ve vyvažování protikladů. Jako je pro člověka přirozené střídat aktivitu s klidem, spánek s bděním, v interiéru to znamená udržování rovnováhy mezi barevnými plochami, rozestavěným nábytkem, hrubostí štuku a jemností čalouněných ploch…Extrémy nejsou žádoucí. Pokud vám bude v bytě chybět pohodlný kout k odpočinku, kde si můžete posedět s rodinou a probrat novinky z uplynulého dne, pravděpodobně postřehnete váznutí komunikace, odcizení. Možná budete více pracovat, ale kvalita vaší práce se bude se vzrůstající únavou snižovat. Pokud zase přeplníte váš příbytek měkkými sedačkami a polštáři, jen těžko najdete sílu k aktivitě, změnám a růstu.

Domov jako zdroj životní síly

Stavíme si domovy, abychom měli pro sebe a své blízké bezpečný prostor, který je uspořádaný podle našich představ, vkusu. Vypovídá o našem vzdělání, povaze, zkušenostech i o aktuálním fyzickém a psychickém stavu. Náš příbytek je odrazem nás samých. Je stejný jako my. Pokud vám současný stav věcí vyhovuje, jste spokojení se svým zdravím, cítíte se obklopeni láskou a pochopením svých bližních, máte veškeré bohatství, po kterém toužíte, potom je všechno v pořádku. Pokud však někde pociťujete nesoulad a toužíte po změně, je Feng Shui efektivní možností, jak posunu dosáhnout. Připravila jsem vám pro inspiraci sérii článků, kde budeme krok za krokem probírat zásady, jak jednoduše a účinně vytvořit z bytu opravdový domov. Mám pro vás cenné informace, ale zůstanou jenom teorií, pokud je nevyzkoušíte v praxi.

Přeji vám dny přesně podle vašich představ a těším se brzy na shledanou.

Mgr. Hana Kopecká
poradkyně Feng Shui
www.harmonickyprostor.cz

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑