Doma nebo v Domově?

reditel@dduo.cz 6. 9. 2014

Doma nebo v Domově?

Zůstat doma, nebo odejít do domova důchodců, domova pro seniory?

Tradiční volba, řeklo by se. Dnes ovšem berou za své i větší tradice, nejen tato. V mé kanceláři občas zaťuká manželský pár, čerství penzisté, kteří by rádi nechali svůj domov mladým a odstěhovali se k nám, do Domova, rozuměj „domova důchodců“. Vždyť mají slušnou penzi a rádi se jí vzdají, zaplatí si pobyt, doživotní jistotu, doživotní klid. Znovu a znovu, nerad a s lítostí je musím odmítat. Domovy důchodců, jak jsme je po generace znali, skončily. A je to tak dobře.

Člověk má trávit stáří doma, dokud jej nemoc nebo pokročilé stáří a s ním související handicapy nevytrhnou z tohoto přirozeného prostředí. Doma to zná, doma je zvyklý, doma plní svou společenskou funkci prarodiče a spojovatele těch mladších s rodinnou a historickou zkušeností. K podpoře jeho domácího pobytu provozují poskytovatelé sociálních služeb Pečovatelskou službu, Osobní asistenci, zdravotní potřeby je připravena řešit Domácí péče, služba terénních zdravotních sester. Na každém úřadu obce s rozšířenou působností seniorovi nebo jeho rodině poradí, pomohou s kontaktem, se zajištěním odpovídající služby.

Stává se, že pobyt v domácím prostředí není možný, protože ten „domov“ je zdravotně závadný, provozně nákladný nebo jinak nevhodný. Pak existují domy s pečovatelskou službou, v nichž se dá bydlet za většinou rozumný nájem a zároveň čerpat některou z terénních služeb, nebo jejich pomoc navzájem kombinovat.

Teprve tehdy, až už to skutečně nejde, až se dostaví nepohyblivost nebo Alzheimerova choroba, až se staneme závislými na sociální službě do té míry, jakou terénní péče nemůže efektivně poskytnout (tady myslím i ekonomickou efektivitu), otevře se nám Domov důchodců, Domov pro seniory, nebo Domov se zvláštním režimem. Tohle je optimální postup, tak je sociální systém nastaven, tak je to efektivní vůči seniorově kapse i vůči veřejným rozpočtům. Než zaklepeme na dveře Domova, přemýšlejme nad tím, zda ještě nemůžeme zůstat doma. Naši blízcí nás potřebují vedle sebe, tam, kde jsme doma, ne za zdmi Domova.

V Domově je připravena profesionální a nákladná péče o ty, kdo jsou skutečně na konci se silami, kdo potřebují podepřít, kdo potřebují doprovodit, protože sami již dál jít nemohou.

Český sociální systém se mění. Každá změna bolí. Tato změna je součástí koncepce, je strategická, má smysl, má hlavu a patu. Na www.sedesatka.cz se budeme sociálním službám pro seniory často věnovat.

Jan Vojvodík, ředitel Domova důchodců Ústí nad Orlicí

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑