Den železnice a mažoretky v Bohumíně

emanovotna17 11. 10. 2014

Minulou sobotu, 4.10.2014, jsem si zajela do Bohumína. Nejdřív jsem si na internetu zjistila jízdní řád rychlíků. Ani jsem netušila, že jezdí tímto směrem tak často.
Jako vždy jsem jela ze Svinova. Zdejší nádraží se mi líbí - navíc ještě před nádražím tryskala voda a fontány se postupně objevovaly. Hned nad nimi jsou velké hodiny, takže jsem viděla dobře i na čas.
Byla sobota ráno - rychlík do Svinova přijel načas. Vystoupilo tady hodně lidí. Kupé velmi pěkného a hlavně čistého vagonu bylo prázdné. Nakonec jsme v něm jeli jen dva.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/448298

Do Bohumína jsem jela podruhé ve svém životě. Jednou jsme se zajeli podívat na město. Mají pěknou nádražní budovu. Vyšla jsem před nádraží a uviděla jsem natažené koleje před nádražím.. Na kolejích byl pěkný funkční vláček - dokonce měl i uhlí. Při mé cestě kolem jsem viděla vláček v provozu a šťastné děti jedoucí na něm.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/448494

Šla jsem dál. Prošla jsem kolem stánků s prospekty a různými drobnostmi. Prohlížela jsem si okolí:
měli již nachystáno podium i delší lavice pro diváky. Kontrolovali aparatury. Přicházeli muzikanti i s hudebními nástroji. Mezi lidmi jsem uviděla zdejšího pana starostu - znám ho podle vidění z televizního vysílání. Bylo vidět, že se již chystají k zahájení. I moderátor byl přítomen.
Před podiem vystupoval pan starosta. Dozvěděla jsem se kromě jiného, že železnice měla být postavena ve Starém Bohumíně. Tam ji ale nechtěli, tak stojí v těchto místech. Mluvil i představitel Českých drah, který vzpomněl i na to, že je rodák z Bohumína.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/448547

A již přicházejí - dívky v bílých sukních se vzorovanými halenkami. Bílé vysoké kozačky a neodmyslitelnou hůlku v ruce. Ano, nastupují zdejší mažoretky. Nedovedla jsem si představit, jak dokáží vystupovat na tak malém prostranství. Ale zvládly vše - byly skvělé! Zaslouží si velkou pochvalu.
Nebylo zrovna nejtepleji, navíc někteří lidé nezůstali stát na jednom místě - určitě je to muselo rušit. Anebo nevnímají nic jiného než hudbu a pohyb?

http://emanovotna.zonerama.com/Album/448499

Šla jsem dál, samozřejmě po směru prohlídky. Na pravé straně byla menší lokomotiva a před ní stálo dost lidí. Jednalo se o rodiče s dětmi, které se chtěly povozit na lokomotivě. Nejprve dětské oči plné očekávání jsem viděla při nastupování, vlastně vyzvedávání dětí nahoru. Po cestě lokomotivou dětem oči zářily štěstím. Byly přece na lokomotivě a mohly se svézt.
A ještě něco hlavně pro děti:
autobus, do kterého mohli lidé vejít a prohlédnout si ho. Kromě autobusu měly děti možnost vejít po schůdkách do vagonu - velmi pěkně pomalovaného - promítali tam pohádky.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/448514

Prošla jsem se dál a prohlížela si různé typy lokomotiv. Bylo tady i několik vagonů - mnohé z nich si ještě dobře pamatuji. Vlak je pro mě nejlepší dopravní prostředek.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/448667

Nestačila jsem se divit, jak mohou být některé maminky lehkomyslné. Bylo přece jasné, že je zapotřebí dávat pozor na děti. Přijížděla lokomotiva - jela sice krokem, ale to vůbec neopravnělo nikoho k tomu, aby stál v kolejišti. Lokomotiva měla světla rozsvícená, houkala...
Kromě jiného, jsem si prohlédla i vitríny a texty včetně obrázků v nich. Byl tady i motoráček, u jehož zrodu byl ve Vagonce Tatra Studénka můj strýc Karel. Je to již hodně dávno, ale doma se mluvilo i o tom, že byl i na první zkušební jízdě ze Suchdolu nad Odrou do Budišova nad Budišovkou. Motoráček jezdí na této trase i dnes.
Kde jsou ty časy, kdy jsme jezdili s parní lokomotivou a ve vagonu byla kamna, do kterých se přikládálo uhlí a kolem nás tolik sněhu, že málem nebyly vidět domy podél trati..
To se vůbec nedá srovnávat - v Bohumíně jsem vzpomínala na své cestování vlakem.
Do Ostravy jsem jela rychlíkem jedoucím do Brna. Vystoupila jsem ale v Ostravě na hlavním nádraží. Zajímalo mě, co mají nachystáno tady.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/449119

V Ostravě jsem procházela nahoru a pak zaskleným průchodem. Všimla jsem si dole nachystaného vlaku s parní lokomotivou. Původně jsem se rozhodovala, že se půjdu podívat ven, ale měla jsem problémy s dechem, tak jsem si fotografovala za sklem okna.
Před nádražím byla postavena přenosná nástupní stanice historických tramvají. Podívala jsem se na tramvaj, která tady stála. Počkala jsem, až přijede moje tramvaj a jela domů.
Jsem velmi ráda, že jsem byla v Bohumíně a viděla vystoupení mažoretek. Ráda bych jim popřála co nejvíce úspěchů při jejich nacvičování a hlavně při veřejném vystupování. Moc se mi jejich vystoupení líbilo. Děkuji

Ema

Foto 90

Foto 91

Foto 92

Foto 93

Foto 94

Foto 95

Foto 96

Foto 97

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑