Den seniorů v ZOO Ostrava

emanovotna17 4. 10. 2014

V úterý 30.9.2014 kvečeru jsem nestačila dokončit náš den seniorů v ZOO Ostrava. Tak se nyní vracím do naší krásné zoologické zahrady, ve které máme i botanickou zahradu.
Je sice od nás dost daleko, ale tramvají přijedeme na Frýdlantské mosty a přestoupíme na trolejbus. Projedeme částí centra Ostravy, vyjedeme nahoru nad Bazaly. Napravo máme možnost pozorovat haldu Ema a za chvíli vystupujeme před ZOO.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/423593

Mírně chvílemi poprchávalo, ale to nám vůbec nevadilo. Přišli jsme blíž a pozorovali jsme chvíli králíky. Někteří z nich hledali úkryt, jiní se chovali jako velcí a silní otužilci. Zůstali venku na dešti.
Od králíků jsme šli k ptákům. Když jsem tady byla minule, nemohli jsme k nim zajít. Ptáci potřebovali klid - právě hnízdili.
Než jsme došli až k ptákům, projížděl okolo vláček, který vozí lidi po ZOO. Ještě jsem s ním nikdy nejela. Zatím zvládeme cestu s kopce i do kopce po svých...řídíme se svým tempem a můžeme cestou pozorovat okolí.
Za ptáky jsou klece s kočkovitými zvířaty. Někteří se schovávali, jiní se předváděli.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/423842

U rybiček stálo hodně lidí. A pak nás čekali sloni. Naše nejmenší slůně zatím žije - kéž by zvládalo život bez mateřského mléka i nadále. Když jsem ho viděla vedle Rashmi, všimla jsem si obrovského rozdílu mezi nimi. Překvapilo mě, jak pěkně se k malému slůněti chovaly obě dvě slonice a Rashmi. Dnes vypadalo slůně velmi čile. Bylo vidět, že je zvídavé a chce poznávat okolí, ve kterém žije. Zatím ještě nedostalo malé slůně jméno.
Vedle na odděleném místě byl samec Kalvin. Vždycky bývá sám.
Procházeli jsme podél vodního světa a cesty lesa - to je jedna z cest v naší botanické zahradě.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/423867

Šli jsme se podívat k právě budovanému pavilonu EVOLUCE. Vedle za plotem poskakovali kočkodani Dianini. Zřejmě se jim v přírodě líbí mnohem více. Minule jsem je ještě viděla na menší ploše, v menších klecích anebo uvnitř starého pavilonu.
Zebry se spokojeně procházely po trávě a občas si trochu ukously. Nebyly tady ale jen zebry. Pozorovala jsem i "menší výměnu názorů" - tloukli se svými rohy a jednomu z nich vůbec nevadilo, že neměl oba rohy stejně dlouhé. Zřejmě při nějaké bitce o polovinu rohu přišel.
Jen žirafy nebyly ve velkém výběhu. Bylo mokro a ony by si mohly ublížit.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/423943

Přišli jsme až k místu, odkud jezdí vláček přes SAFARI. Zeptali jsme se pana řidiči, v kolik hodin pojede. Odpověděl nám:
...hned jak bude několik lidí. Můžete si nasednout.
Přišlo několik dalších stejně zvědavých lidí jako my. Pan řidič obešel vláček a všude zapnul řetízky. A pak jsme již jeli.
Jako první jsme projížděli Afrikou. Když se vláček blížil k bráně, začala se pomalu sama otevírat. Po vjezdu dovnitř jsme projeli po kulatém železném ochranném zabezpečení a řetězech. Trochu to s námi drncalo. Rozhlíželi jsme se po zvířatech. Venku mrholilo. Byli jsme v původním lese, do kterého postupně dosazují různé keře a stromy. Byly tady i rododendrony.
A již vjíždíme do Persie. Některá zvířata odpočívala, jiná se pásla. Zbývala nám ještě Indie. Z ní jsme se pak vraceli na cestu, po které jsme v naší ZOO šli již mnohokrát. Vraceli jsme se na totéž místo, odkud jsme vyjeli.
Vyfotografovala jsem desku s texty o zvířatech, která tady zatím žijí.
Afrika - žirafa a antilopa
Persie - onager a daněk mezopotámský
Indie - axis indický, antilopa jelení, nilgau pestrý
Zvířata si na nový domov zatím zvykají. Časem jich tam bude mnohem víc.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/424506

Vracíme se z výletu Safari vláčkem podél vodního světa. Lemuři hbitě poskakují z větve na větev. Ani moc nepokřikují. Je vidět, že jsou spokojení. Vím, že se umí hlasitě ozvat. Slyšela jsem to v ZOO již víckrát.
Některé žirafy jsou u vchodu do příbytku - zdálky je vidíme. Na jiné se jdeme podívat dovnitř. Když vycházíme ven, jdeme podél panelu s otisky chodidel. Jdeme se podívat na velbloudy. Tentokrát neleží - minule byly vidět jen jejich hlavy.
Procházíme kolem Hřbitova vyhynulých zvířat - o tom jsem psala minule.
Na konci tohoto alba mám ještě štětkouna kamerunského - zajímavé zvíře. Viděla jsem ho unvitř dopoledne a nyní i venku.
Pěkný den jsme strávili v naší ZOO. Rádi sem chodíme. Ve starém lese se nám dobře dýchá.
Zvířat tady máme mnoho - letos se narodilo hodně mláďat. Budete - li poblíž Ostravy, pak si udělejte čas i na návštěvu naší ZOO.

Ema

Foto 90

Foto 91

Foto 92

Foto 93

Foto 94

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑