Den otevřených dveří 28.10.2014 na Nové radnici

emanovotna17 13. 11. 2014

Když jsem vstoupila do vestibulu na Nové radnici, nemusela jsem se dlouho rozmýšlet. Do jedné hodiny chybělo ještě několik minut, tak jsem se raději postavila do fronky na vyhlídkovou věž. Dalo se hravě spočítat, že vyjedu nahoru brzy. Na prohlídku půjdu později.
Před výtahem stojí pracovník, který hlídá, kolik lidí jede nahoru. Navíc si značí počet lidí. Jak jinak by pak věděli, kolik lidí se přišlo podívat na Ostravu z vyhlídkové věže?http://emanovotna.zonerama.com/Album/472186Počasí bylo nádherné - vidět bylo hodně daleko. Navíc ve srovnání s loňským říjnem vůbec nefoukalo. Nahoře jsem se snažila udělat několik fotografií. Nedařilo se mi vždy fotografovat tak, aby tam nebylo vidět kousek drátu z ochranné sítě. Shora je vidět, že všechny ostravské obvody - jsou plné zeleně. Byly vidět Vítkovice i Nová huť, rovněž i elektrárna v Třebovicích, ale i fotbalové hřiště Baníku, Ostravice, halda Ema a mnoho dalšího. Pokud někdy do Ostravy přijedete, tak se určitě snažte dostat na vyhlídkovou věž a podívat se shora. Je otevřeno každý den.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/470894

Po návratu dolů byla již fronta na vyhlídkovou věž o hodně delší. Šla jsem si zjistit, jak to vypadá s prohlídkou Nové radnice. Čekalo se na návrat skupiny. Mají to tady dobře zařízené - na tabuli je časový rozpis prohlídek. U stolků jsou dva lidé, kteří dávají cedulky Host a hlídají počet lidí. Přesně ví, co a jak mají udělat. Nečekala jsem dlouho - skupinka se žlutými cedulkami se vrátila. Dostali jsme je my a věděla jsem, že na prohlídku půjdu ve 14:15.
Přišel mladý muž a vyzvedl si naši skupinku. Bohužel nám neřekl své jméno, takže nevím, kdo nás provázel. Na jeho adresu je zapotřebí dodat, že nám vyprávěl všechno pěkně dopodrobna. Mohu srovnávat - na předchozích prohlídkách jsem poznala jiné průvodce, tak jsem mohla srovnávat.
Naši procházku radnicí jsem fotografovala. Překvapilo mě jenom, že mezi bývalými primátory města chyběla fotografie jednoho z nich, který tady vykonával funkci asi před osmi lety.

Bylo poznat, že náš průvodce hodně o historii naší radnice ví. Zavedl nás do všech místností. Vyprávěl nám i o obrovském nástěnném art protis visícím za židlí pana primátora. Zhotovila ho Věra Tošenovská. Úplně dole představila i ostravské doly - je tam i přeslička. Nevěděla jsem to. V souvislosti s tím mluvil i o gobelínce ve Valašském Meziříčí, kde se opravoval.

V jednotlivých místnostech jsme si mohli prohlédnout nejenom nábytek, ale i obrazy. Dozvěděli jsme, k čemu jednotlivé místnosti slouží. Vyprávěl nám i o zajímavých lidech, kteří naši radnici navštívili. Viděli jsme i řetěz primátora, pečetidlo a knihu návštěv.
Na chodbách je mnoho světel - v patrech jsou různá svítidla. Když jsme stáli pod obrovským světlem, tak jsme se dozvěděli, že hned nad námi je nejvyšší věž v naší zemi.
Naše radnice otevírá své dveře veřejnosti dvakrát v roce. Kdo chce, může se přijít podívat.

Ema

Foto 90

Foto 91

Foto 92

Foto 93

Foto 94

Foto 95

Foto 96

Foto 97

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑