Den otevřených dveří 28.10.2014 - Moravskoslezský kraj

emanovotna17 6. 11. 2014

Kolem budovy Moravskoslezského kraje se jezdí tramvají dál do centra města. Budova byla postavena naproti Domu kultury. Poblíž je krásný park. V našem Moravskoslezském deníku byla pozvánka na den otevřených dveří. Rozhodla jsem se, že dopoledne se zajedu podívat do nové budovy a odpoledne pak do Ostravy na Magistrát.
Vystoupila jsem z tramvaje a udělala si cestou fotografie stromů rostoucích poblíž. Před budovou byly postaveny velké stany. Do nich jsem ale nešla. Raději nejdřív dovnitř a teprve pak se rozhodnu podle časových možností, kam se ještě podívám.http://emanovotna.zonerama.com/Album/472447

Vešla jsem dovnitř. Hned ve vestibulu mě zaujala krásná květinová vazba. Dole u vázy byla cedulka - nespletla jsem se. Dělali ji studenti ze střední školy v Ostravě - Mariánských horách a Hulvákách. Chodím se tam dívat na jejich výstavy, např. vánoční. Vešla jsem dál - uvítala mě usměvavá mladá žena. Chvíli jsem s ní mluvila o květinové výzdobě. Když jsem se dozvěděla, že patří k absolventům střední školy, tak jsem jí řekla, ať mým jménem poděkuje za krásu, kterou umí vytvořit. Od ženy jsem se dozvěděla, jak je dnešní den organizován. Dostala jsem od ní plánek budovy. Uviděla jsem, kam si mohu zajít sama - mohla jsem sice po celém okruhu, který byl dnes zpřístupněn, ale rozhodla jsem se chvíli počkat na průvodce. Měli to tady dobře zařízeno - nemuseli jsme dlouho čekat.
Budovou nás provázel mladý muž. Vyšli jsme několik málo schodů do prvního patra. Ale já jsem se rozhlížela již v mezipatře - byly tady nádherné žlutozelenomodré vitráže.
Vešli jsme do místností pana hejtmana - světlý nábytek, světlá kožená křesla. Na stěnách obrazy. Všude velmi hezká květinová výzdoba.
Na stole pečlivě urovnané "hromádky tiskovin" - nevím jakých, nedívala jsem se. Bylo nás ve skupince víc lidí. Pak jsme procházeli chodbou - zdála se mi dost úzká, když jsem se podívala na dva lidi jdoucí přede mnou a malý prostor místa vedle nich směrem ke stěně. Tady nás náš průvodce upozornil na to, že na dveřích kanceláří jsou skleněná "okna" - průřez ve dveřích jsem si tak nazvala já. Tento typ dveří nechala zhotovit předchozí paní ředitelka zdejšího úřadu, aby bylo do všech kanceláří vidět. Docela by mě zajímalo, jak se cítí za sklem ve dveřích zdejší úředníci. Napadlo mě totiž srovnání se zoologickou zahradou - tam se přece díváme na zvířata žijící v klecích...ale je to jenom můj soukromý názor.


http://emanovotna.zonerama.com/Album/472502

Přišli jsme až k místu, kde se nachází Rada našeho kraje. V předsálí sedí pracovnice a posílá dovnitř lidi čekající na chvíli, až se bude projednávat jejich záležitost. Kolem kulatého stolu jsou na stropě televizní obrazovky. Přítomní nedostávají podklady na papírech, ale mají je z obrazovek přeneseny do svých počítačů. Dojde-li k jakékoliv změně v projednávaných bodech, ihned se zanamenává a zpracovává elektronicky. Ušetří se tak velké množství papírů. V místnosti jsou čtvery hodiny. Samozřejmě jsou zde i vlajky a znak.
Pokračovali jsme v prohlídce - všichni jsme šli až do pátého patra pěšky. Nemuseli jsme - u výtahu byly pracovnice, které by nás vyvezly nahoru. Při cestě dolů jsem si všimla označení pater i na zemi - barevně, velká číslice, kterou nebylo možno přehlédnout. I na stěnách byly popisky velkým písmem. Při označování byla použita modrá a červená barva .
Samozřejmostí je přizpůsobení i pro handicapované lidi. Jen se nám zdál sklon chodby dost velký, ale kdo ví?
Je zde jediná místnost, ve které je hodně zeleně - nachází se nedaleko od místnosti, ve které se scházejí krajští zastupitelé. Tam byla právě beseda.http://emanovotna.zonerama.com/Album/472261Zůstali jsme chvíli a prohlédli si vystavované výrobky studentů středních škol. Měli jsme možnost poslechnout si i hudební vystoupení - nejen kytary, ale i zpěv. Mohli jsme si prohlédnout práce studentů ze ZUŠ - kresby, keramiku, náušnice a jiné. Kromě toho, kdo měl zájem mohl využít služeb kosmetiček a kadeřníků. Mohli jsme si dát i nějaký koktejl. Viděli jsme dvě dívky, jak vyřezávají dýně a jablíčka.
Mě osobně ale zajímala beseda s představiteli našeho kraje. V místnosti byl vystaven i řetěz hejtmana. Na několik dotazů se dostalo i odpovědi - jen v jednom případě se mi zdálo, že se odpovídá na něco jiného. O odpovědi až později....


http://emanovotna.zonerama.com/Album/472340

Měli jsme možnost podívat se na kriminalistickou laboratoř - vysvětlovali nám všechno dopodrobna. S prací kriminalistů teoreticky jsem se seznámila na výstavě v Hlučíně - psala jsem o ní na www.sedesatka.cz, ale dnes se nám dostalo podrobného vysvětlení přímo tady v kriminalistické laboratoři.
Pro děti byla možnost zúčastnit se zdravotnického kvízu o ceny. Poznej náš kraj - i tady se mohlo hrát o ceny.
Na plánku byla zakreslena i WC. Na druhé straně chodby byla možnost ve finanční poradně a kalkulačce zúčastnit se kvízu o ceny. Další kvíz o ceny byl v poradně životního prostředí. Byla tam i právní poradna.
Netušila jsem, že budu mít možnost dozvědět se úplnou a hlavně přesnou odpověď od pracovníků v autobusu před budovou. Víte o tom, že Jeseníky jsou podle krajů rozděleny do dvou krajů? Víte o tom, že kraje vznikly v polovině listopadu před deseti lety? Ani se to nezdá, ale je to tak - sdělil nám to pan hejtman.
Před budovou byli hasiči, policisté a zdravotníci. Dívala jsem se a nestačila se divit, co všechno se vylepšilo. Pozorovat názorně na figurínách a slyšet přitom reakci dětí - to byl zážitek. Je vidět, že mají velký přehled. Možná se biologie učí podrobněji již na základní škole - usuzuji tak podle toho, že dítě, které zdravotníkovi odpovídalo, nemohlo mít víc, než deset let.
Byla tam i sanitka s lůžkem a židlí - obojí bylo vysunuto ven. Nejmodernější provedení - zeptala jsem se, kolik stojí: jeden milion...
Pokud se týká dopravy autobusy - je organizována tak, aby navazovala spojení autobusy obou sousedících krajů. Mluvilo se tam i o kartách a o možnosti cestování po republice. Je vidět, že se můžeme dostat kamkoliv bez problémů. Stačí si jen předem zjistit všechny potřebné spoje.
Odcházela jsem na tramvaj - ne domů, ale na Magistrát.

O návštěvě Nové radnice a pohledu na Ostravu z nejvyšší vyhlídkové věže až příště

Ema

Foto 90

Foto 91

Foto 92

Foto 93

Foto 94

Foto 95

Foto 96

Foto 97

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑