Čtvrtek 2.10.2014 v Olomouci na podzimní Floře...1. Smetanovy sady - pavilon A

emanovotna17 22. 10. 2014

Když jsem procházela Smetanovými sady k pavilonu A, slyšela jsem již zdálky hudbu. Byl čtvrtek, 2.10.2014 - první den podzimní Flory. Bylo krátce po slavnostním zahájení.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/457651

Vpravo před pavilonem bylo podium a na něm hráli hudebníci. Hned za bránou jsem si mohla prohlédnout různé druhy ovocných stromků. Po vstupu do pavilonu A si lidé v předsálí prohlíželi stánky s různými časopisy. Šla jsem hned dál. Obrovský pavilon A byl uspořádán opět jinak - kam na různé nápady aranžéři a pěstitelé chodí?
Někde byly vytvořeny poněkud zvláštní stánky - hodně se používal přírodní materiál. Stánky vytvořené z kulatiny působily dojmem živé přirody.
I květiny byly naaranžovány jinak - velké tmavé krychle s malými otvory a z nich vykukovaly květiny anebo podzimní plody. Jak je vidět, tak letos zvolili různé geometrické tvary jako podklad pro rozložení ovoce anebo zeleniny. I pro květiny byly zvoleny zástěny v geometrickém tvaru.
Něco mě ale překvapilo nejvíce:
vysoká váza naplněná drobnými cibulkami - přes sklo vypadaly cibulky jako na obrázku. Vázy stály u expozice Ministerstva zemědělství. Zaujala mě tam i mapa - nevím sice, jestli v malých skleničkách byla uložena semínka, ale to není zas až tak moc důležité.
Na stěnách visely obrovské barevné kruhy a v nich byly umístěny různé kytice - velmi pěkný a zajímavý nápad. Barvami tady všechno doslova hýřilo.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/458768

Když jsem procházela pavilonem A, tak jsem se o něco déle zdržela u výstavy dětí. Je povzbuzující, že dávají možnost vystavovat i mladým zahrádkářům, možná budoucím pěstitelům ovoce a zeleniny anebo třeba podnikatelům v potravinářské či živočišné výrobě. Bylo tady ale hodně lidí - se zájmem se dívali na činnost mladých lidí.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/458877

Stejně jako vloni, mě i letos zajímalo, co vystavují zástupci Českého zahrádkářského svazu. Mají expozici vždy pečlivě připravenou. Nechybí u ní popisky. Vše je řádně urovnáno. Jsou zde i výkresy. Nechybí ani květinové vazby. Dokonce je doplněno i obrovskou panenkou. A co víc?
Na stěně vzadu je naaranžován šípek - krásné podzimní barvy na ovoci i zelenině doplňují podzimně laděné květinové vazby.
Navíc si můžete prohlédnout i slavnostní stůl - co víc si může člověk přát?
Na stěně visí obrázky ptáků, slunečnic, motýlů. Na stole jsou i různé druhy dyní, ale i česneku. Ten je ale nejenom na stole. Je pověšen od stropu dolů - na všem jsou názvy druhu. Barevně vše doplňují třeba papriky, anebo různé druhy ovoce.
Nechybí tady ani věnečky vytvořené z přírodního materiálu - vždyť vzpomínka na zesnulé se nezadržitelně blíží.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/458916

Zahrádkaři mají obvykle velkým písmem napsáno, odkud jsou - když procházíte, můžete vidět výpěstky z různých míst naší země.
Všechno je doplněno zajímavými vazbami v kombinaci hnědých a zelených odstínů a k nim je přidáno něco jiného - třeba ovoce anebo zelenina. Na mnoha místech visí různé větvičky. V pozadí na stěně jsou papíroví draci - ti přece neodmyslitelně patří k podzimu.
Tak velké Pepino visící jsem ještě neviděla - tady leželo před námi ve své kráse a vysokém lesku. Zajímavá barevná kombinace plodů Pepina a dokonce pruhovaná...
Ani jsem netušila, že existuje tolik různých odrůd brambor, cibule, česneku a jiných. Když jsem se dívala na vystavené druhy, tak jsem si říkala:
pěstuje se to tak, že brambory a cibule s česnekem bývají dole pod zemí, ovoce roste nahoře na větvích stromů Tady to bylo uspořádáno v jiném pořadí.
Obrovský oranžový Pyrocanthus pěkně rámoval stěnu a veškeré vystavené plody na dlouhých stolech. A co teprve různé věnce visící na stěnách?
Měla jsem možnost si prohlédnout květinové aranžmá z Mezinárodní soutěže dětí Základních škol. Je vidět, že mají vkus a umí aranžovat.

...příště o jiřinách, houbách a jiném

Ema

Foto 90

Foto 91

Foto 92

Foto 93

Foto 94

Foto 95

Foto 96

Foto 97

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑