Čeští důchodci bojují s chudobou

spravce 18. 10. 2014

Jak jsou na tom naši senioři? Užívají si života nebo spíš živoří? To byly otázky, které padaly na začátku října na konferenci o Kvalitě života českých seniorů.

Jaké jsou odpovědi? Senioři u nás rozhodně hýřit nemohou. Často si musí přivydělávat anebo dokonce rozprodávat svůj majetek. Proč? Jejich důchody pomalu nestačí ani na pokrytí základních životních potřeb. Výrobků a služeb nakupují až o polovinu méně než před deseti lety. Tyto nepříliš povzbudivé údaje ukázala sociologická šetření Rady seniorů České republiky.

Minulý rok Rada seniorů vyhlásila 12 seniorských priorit. Jak to s nimi vypadá? Začala se řešit plnohodnotná valorizace důchodů a podařilo se obnovit slevu na dani pracujícím důchodcům. A co přichází na řadu dál? Klíčovým tématem je v tuto chvíli zdravotnictví, problematika bydlení a celková ekonomická situace seniorů. Ukazuje se, že podle sociologického šetření svou ekonomickou situaci vidí jako spíše nebo velmi špatnou téměř třetina českých seniorů.

Dobrá zpráva je, že se o seniorech hovoří, poukazuje se na jejich problémy. Teď je na řadě další krok – začít tyto problémy systematicky řešit. Tak, aby čeští senioři nemuseli pouze sedět doma a přemýšlet o svých starostech, ale aby mohli vést aktivní a plnohodnotný život – vydat se do divadla, na fotbal nebo na pěknou rekreaci.

Zajímají vás podrobnější informace? Přečtěte si v příloze MEMORANDUM KE ZVÝŠENÍ KVALITY ŽIVOTA ČESKÝCH SENIORŮ a oficiální tiskovou zprávu z konference o Kvalitě života českých seniorů, která proběhla v Praze 2. října 2014.

Lucie Kolovratníková
Ředitelka společnosti

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑