CESTA DO BRNA - 1.

Marta Štablová 9. 1. 2015

Jsem ráda, když mám někoho na blízku, koho znám a kdo zná mne. Bez doprovodu se mi daří dělat nečekané kousky. A to si troufnu jen na vzdálenost, kterou mám dobře po všech stránkách zmapovanou. I to někdy zaboduji. Udělala jsem si výlet do Moravské metropole, kde jsem byla naposled před jedenačtyřiceti lety. Jela jsem na odborné vyšetření ke kamarádovi, MUDr. Mirkovi Moráňovi, se kterým jsem kdysi pracovala na neurologii v Orlové. Mirek je známá mediální hvězda a problematikou chrápání se zaobírá od doby, kdy přestal pracovat v Praze v SANOPS. Poskytoval lékařskou péči od prezidenta dalším veličinám a špičkám politického života našeho státu jako neurolog. Od doby, kdy udělal atestaci a dostal nabídku do SANOPS, využil dočasně příležitosti. Po „Sametové revoluci“ došlo k radikálním změnám. Odešel do Brna, kde se věnuje poruchám spánku. V té době byla v republice jen dvě pracoviště spánkové laboratoře. Pro Moravské pacienty bylo pracoviště v Brně.

Když byla u mne na návštěvě po dobu jednoho měsíce bývalá kolegyně z Karviné, líčila mi noční horrory. Představila mi názorně můj spánek, který jí nahnal strach. Nevěděla, co má dělat, když jsem ji probudila úděsným chrápáním. O to více mi naháněla hrůzu, když mi říkala, že jsem přestala několikrát dýchat. Byla na rozpacích, zda volat „rychlíky“ s kyslíkem nebo jestli stačí její umělé dýchání. Po nějaké době byl manžel z nemocnice doma, kolegyně odjela a vůbec se nedivil, jak prožívám spánek. Rozhodla jsem se, že mu neudělám takovou radost, že se mne brzy zbaví. Spal se špunty v uších a já nic netušila, že občas nedýchám.

Mirek se stal mediální hvězdou a poučoval v rozhlase a televizi širokou veřejnost o nebezpečí apnoických poruch. Když jsem jej slyšela poprvé, začala jsem spojovat souvislosti, které do sebe zapadaly jako pazl. Srdeční arytmie, vysoké hodnoty léčeného vysokého tlaku a další problémy. Ty pak rozváděl několikrát jako host v televizi, na Nově, od časných ranních hodin. Odpovídal na dotazy, leccos jsem se dozvěděla a kula jsem plán cesty za ní. Na internetu našel manžel adresu, napsala jsem email, objednal mne a já se těšila na zážitky.

Doprovod mně dělala kolegyně, celoživotní chirurgická instrumentářka, staniční sálová sestra. Má stejné potíže, na štěstí jen chrápe. Kdo ví, co to je chrápání, je mu vše jasné. Jenže ona na rozdíl ode mne jen chrápala. S menší rasancí než já. To mé je slyšet i za pancéřovými dveřmi, což mi řekla laborantka.

Spojení z Oder, do kterých jsem se na dobu skoro 18 let po ztrátě zraku přechodně vrátila s manželem. V domku bydlel už jen táta, který byl ve vyšším věku a byl nemocen. Nebylo zrovna ideální. Volily jsme nejpohodlnějším jízdu dálkovým autobusem. Odjezd byl v osm hodin ráno a kolem třinácté hodiny jsme byly v Brně. Času jsme měly habaděj, jelikož vyšetření se provádí v noci. Měly jsme se dostavit řádně vyčerpané, bez požití sebemenší dávky alkoholu, což se mne netýká. Olga si ráda vypije pivo, tak by jí „bodlo“, bylo zrovna tropické vedro. Raději jsme se šly zchladit do jedné z mnoha sklepních stylových restaurací. Tam jsme si daly nealko a italské menu.

Poté jsme se doslova bloumaly po Brně. Samozřejmě jako správné ženské jsme vymetly od památek, galerií, kostelů, butiků a různých obchodů co nejvíce. Kamarádka Olga, ač je dosti verbálně komunikativní, měla díky mně za tu dobu hlasivky řádně opotřebované. Co nevidím, mi musela okomentovat. Barvy a obrysy pro mne znamenají sice výhru, ale ke spokojenosti mé zvídavosti to je málo. Jsem zatížená na umění a vůbec vše, co je krásné. Obě jsme Brno znaly a není tak veliké, abychom se v něm ztratily. Olga město znala hlavně z pobytu na doškolováku a já ještě navíc z návštěv naší rodiny. To ještě z dávného období mládí. To je hluboká minulost. Jelikož jsme ve věku přes šest křížků, občas jsme usedly. Olga jela se mnou poprvé. Netušila, ač je zdravotnice, co doprovod zrakově postiženého člověka obnáší.

Byla umluvena tak, že hlasivky druhý den ráno měly jiný zvuk. Neustálé popisování, co je co, kolik co stojí, však to znáte.


Marta Štablová

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑