Botanická zahrada PřF MU na Kotlářské v Brně...3. část procházka venku

emanovotna17 1. 11. 2014

Když jsme procházeli skleníkem s kaktusy, tak jsme viděli venkovní část zdejší botanické zahrady.http://emanovotna.zonerama.com/Album/438693

Na procházku botanickou zahradou jsem se těšila. Malou část jsme viděli z ulice, když jsme procházeli směrem ke vchodu do botanické zahrady na Kotlářské. Viděli jsme různé druhy mohutných, dle mého laického názoru velmi starých stromů.
Nyní jsme již ode dveří do skleníků měli před očima pěkný výhled na skalku. Slyšeli jsme tekoucí vodu. Viděli jsme zajímavé kameny, ale hlavně různé květy. I keře a stromy nás zaujaly. U jezírka byla velká žába - usedaly na ni děti a rodiče si je fotografovali. Děti sahaly na vodu a stříkaly kolem sebe. Raději jsem počkala, až poodešly a fotografovala si sochu žáby až potom.
Nedaleko odsud byl zajímavý kmen hodně starého stromu. Nejsem odborník, tak raději nebudu popisovat názvy. Jsem pouze laik, který má rád přírodu kolem nás.
Opodál již byly záhony - např. s různými druhy česneku a cibule. Na různých místech měli nachystány hadice, aby mohli rostliny zalévat. Koncem září se vše již zbarvovalo do podzimních barev.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/438569Procházeli jsme po cestičkách a obdivovali zdejší pěkně upravenou a dobře udržovanou botanickou zahradu. Tady se určitě dobře učí vše, co patří ke znalostem budoucího učitele botaniky. Vidí na místě, jak roste v některých případech doslova ze semínka. Kromě toho vidí i mnoho let staré stromy. Na keřích uvidí nejprve květy, pak i plody anebo semena. Zajímavé jsou listy cesmíny - v jejích špičatých okrajích jsou na fotografiích vidět i jiné druhy listů. Dokonce právě kvetla - nádherný bílý květ je na jedné z fotografií. Procházeli jsme kolem mnoha druhů růží. Japonská zahrada nám ukázala v přírodě to, co známe pouze z obrázků v odborných knihách.

Velmi mě zaujal kmen stromu na posledním obrázku - podélné pruhy javoru jsem viděla v přírodě poprvé.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/444241V této části botanické zahrady jsem ofotografovala několik popisek - lépe dokreslí, co jsme vlastně všechno viděli. Navštívili jsme vlastně nejenom jižní Moravu, ale viděli jsme i rostliny Asie od Kavkazu přes Sibiř až po Himaláj. Velmi zajímavé květy - u některých trsů dokonce dvoubarevné.
Překvapilo mě, že popisky byly čitelné. To nebývá všude zvykem - mají tady asi dost lidí, kteří popisky udělají.http://emanovotna.zonerama.com/Album/444360Na jednom místě jsme zahlédli chlapce - klečel na zemi a něco pozoroval. Dozvěděli jsme se, že právě dělá domácí úkol do školy. Zajímavé - dělají to tak i na jiných školách? Kdo ví?
Pomalu jsme se vraceli nazpět ke skleníkům. Cestou jsme si prohlíželi různé květy. Zaujali nás Svědkové věků z vápencových kamenů - můžete si přečíst text, který jsem ofotografovala.
Snad ještě víc nás zaujal strom - obrovský - mandloň obecná.
Prohlíželi jsme si i Prameny Země - velmi pěkně napsaný text. U textu Portály živlu jsme mohli zavzpomínat na domov - je napsáno:
lokalita Vítkov - Lhotka. Za našich mladých let se psalo i o Těchanovicích. Nevím, jestli již zůstala jenom Lhotka, anebo zdejší ukázka břidlice je ze Lhotky.
Panel Rostliny vodních říší vypadal úplně nově.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/461733

Než jsme z botanické zahrady odešli, zastavila jsem se ještě u zdejšího jezírka. Na vodní ploše ležely květy a listy. Okolo se keře a stromy již zbarvovaly - podzim je tady.
Před odchodem z botanické zahrady jsem si ještě ve vitríně ofotografovala plakát na výstavu, kterou jsme viděli ve skleníku. Loučila jsem se s rozhodnutím, pokud budu fyzicky schopní i příští rok, tak se do botanické zahrady na Kotlářské vrátím...

...další pokračování nás provede městem, setkáme se s Líšňáčkem
( mám povolení zveřejnit ) a vrátíme se rychlíkem domů

Ema

Foto 90

Foto 91

Foto 92

Foto 93

Foto 94

Foto 95

Foto 96

Foto 97

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑