Botanická zahrada PřF MU na Kotlářské v Brně...2. část motýl Martináč v tropickém skleníku

emanovotna17 31. 10. 2014

Botanická zahrada PřF MU na Kotlářské v Brně...2. část motýl Martináč v tropickém skleníku


V první části naší návštěvy botanické zahrady PřF MU na Kotlářské v Brně jsem slíbila pokračování. Než ale začnu, tak mi nezbývá nic jiného, než sdělit, jak jsem se o výstavě vzácných motýlů dozvěděla. Jednou v září jsem si prohlížela došlé e-maily. Mezi nimi jsem objevila i nově vložená alba různých uživatelů na Rajčeti. Na album o motýlech jsem se podívala. Nad fotografiemi byl text, který jsem si přečetla. Podle sdělení v textu mi bylo jasné, že nám nezbývá mnoho času na rozmýšlení se o tom, kdy se zajedeme podívat do Brna.
Obvykle neponechávám nic náhodě. Raději si všechno ještě zjistím přímo na místě. Našla jsem si na internetu adresu a napsala dotaz, jestli v sobotu 27.9.2014 uvidíme ještě nějaké Martináče. Odpověď mi přišla obratem - zněla následovně, cituji doslovně:
"Myslím, že v sobotu ještě nějací budou, nyní jich je tam asi 10. "http://emanovotna.zonerama.com/Album/444807

Za odpověď jsem byla pracovnici velmi vděčná. Bylo rozhodnuto, v sobotu jedeme do Brna - tentokrát pravděpodobně jenom do Botanické zahrady PřF MU na Kotlářské. Moc jsem se těšila - průvodce Brnem mám vedle sebe, tak již jen nachystat průkazky na vlak Českých drah a jet.
Tušila jsem již, co nás ve zdejším tropickém skleníku čeká, ale skutečnost předčila mé očekávání. Vidět zblízka tak vzácný druh motýla, to se každý den neuvidí.


http://emanovotna.zonerama.com/Album/444972

Motýlů tady bylo již méně, ale to nám vůbec nevadilo. Nám by docela stačil i jenom jeden. Takovou nádheru jsem viděla ve skutečnosti poprvé - obrovská křídla plná různých barev. Bohužel jeden z motýlů spadl z velkého listu až na zem. Samotnému se mu nepodařilo vyhrabat se ze země a dostat se nazpět nahoru. Zavolala jsme Milana - sama bych to nezvládla. Mám ruce jako led, co kdyby to motýlovi vadilo?
Podařilo se - během chvilky již seděl nahoře na červené kuličce a opatrně se posouval na velký list.
Na jiném místě jsem viděla několik motýlů bez jakéhokoliv pohybu. Tak nevím, jestli odpočívali, aby se mohli pohybovat až v noci, anebo již neměli dost sil a pomalu umírali?

Dva seděli hodně vysoko ve skleníku. Byla tam natažená bílá látka. Nevím, jestli ještě žili. Možná jen odpočívali.
Byli tady děti s dospělými - některé na nic nesahaly, jiné neodolaly a křídla motýlů mačkaly...i to se stává, když dospělí na děti dostatečně nedohlédnou a předem je nepoučí, co se smí a co není vhodné.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/436367

Nebyl tady ale jenom ráj motýlů - stačí se rozhlédnout kolem, kolik tady bylo nádherných rostlin i s nádhernými barevnými květy.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/436367


Bylo vidět, že se o celý skleník někdo velmi pečlivě stará. Dívali jsme se i na velké zelené "mísy" a květy vzácné Victorie regie. Vraceli jsme se tudy po prohlédnutí si všech skleníků.


...další pokračování bude v botanické zahradě PřF MU venku před skleníky

Ema

Foto 90

Foto 91

Foto 92

Foto 93

Foto 94

Foto 95

Foto 96

Foto 97

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑