Botanická zahrada PřF MU na Kotlářské v Brně...1. část skleníky a výstava Kouzlo hmyzí říše

emanovotna17 30. 10. 2014


Botanická zahrada PřF MU na Kotlářské v Brně...1. část skleníky a výstava Kouzlo hmyzí říše


Naše cesta do Brna nebyla letos poprvé. Rádi se do Brna vracíme. Jedná o druhé největší město naší země, tak je hodně možností a my si z nich vybíráme. Obvykle jezdíme na nějakou výstavu. Tentokrát tomu bylo ale trochu jinak. Delší dobu jsem měla slíbenou návštěvu botanické zahrady. Ale když si vyberu výstavu a pak obvykle procházíme celý dům, ve kterém byla mnou vybraná výstava, tak pak již nezbývá čas na něco jiného.
Koncem září jsme jeli hlavně do botanické zahrady. Byli jsme rozhodnuti, že jinam půjdeme pouze tehdy, jestli nám zbudou fyzické síly. Nedá se nic dělat, ale sedm křížků je již poznat.
Od nádraží chodíme nejraději pěšky a prohlížíme si krásné budovy kolem nás. Naše kroky vedly na Kotlářskou. Cílem byla Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity ( dále jen PřF MU ).

http://emanovotna.zonerama.com/Album/435830

Nejprve jsme si šli prohlédnout skleníky. V první části mě zaujala parožnatka. Měli jsme ji několik let u nás doma, ale v bytě s ústředním topením se jí příliš nedařilo. Zajímavá byla i netýkavka - líbila se hlavně malým dětem, kterým ji ukazovali jejich rodiče. Jak jinak by děti pochopily, proč se jí říká netýkavka?

http://emanovotna.zonerama.com/Album/435915

V této části skleníku se dalo jít i nahoru a podívat se dolů. Vyšla jsem ale jenom několik schodů - i to mi stačilo, abych se mohla třeba na květ mučenky podívat zblízka. Kromě různých rostlin a květů mě zaujala práce uměleckých kovářů. Ve zdejší zeleni upoutala mou pozornost hned při příchodu do těchto skleníkových prostor.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/436082

V dalším skleníku jsme se ocitli mezi kaktusy - od nejmenších až po obrovské. Děti, které tady byly se svými prarodiči, zřejmě neměly velký zájem o kaktusy jako takové. Proč si to myslím? Zapínaly a vypínaly slovní doprovod k expozici kaktusů. Zřejmě je víc zajímaly jednotlivé knoflíky na panelu. Vadilo mi, že je prarodiče neupozornili na neustálé ukončování právě zapnutého textu. Nevím, zda je můj názor správný, ale nebudou si děti myslet, že se jedná o hračku a hru nachystanou právě pro ně? Vždyť se jedná o zařízení, které má sloužit všem návštěvníkům. Cizím lidem se ale do výchovy jejich potomků nepletu. Jednou možná poznají, jakou chybu dělali.
V pavilonu si můžete prohlédnout i několik obrázků z výstavy. Fotografie právě v těchto prostorách pěkně doplňovaly zdejší kaktusy.http://emanovotna.zonerama.com/Album/436286Chceš se projít výstavou Kouzlo hmyzí říše?
Vím, není to ono - je to jen zprostředkovaně, ale mi osobně někdy stačí projít si výstavu viděnou nejprve i očima někoho jiného. V našem věku se nedá již zvládat návštěvu zajímavých výstav tak, jak bychom si přáli. Paní Veronika Souralová měla na výstavě nádherné fotografie.
Nevím, jestli právě v tomto skleníku pořádají výstavy běžně, nebo se jednalo jenom o vyjímku - nejsem z Brna a o výstavě jsem se dozvěděla náhodou. Je ale fakt, že výstava ve zdejším prostředí nám dokreslovala život v naší přírodě. Obojí - hmyz i rostliny, keře, stromy - patří k sobě. A jako doplnění jsme si mohli ještě prohlédnout práci sochařů a uměleckých kovářů. Tolik tilandsií na jednom místě jsem již dlouho neviděla - dvě máme i u nás doma.


..... v dalším pokračování bude kromě jiného největší motýl Martináč atlas ( Attacus atlas )

Ema

Foto 90

Foto 91

Foto 92

Foto 93

Foto 94

Foto 95

Foto 96

Foto 97

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑