Botanická zahrada PřF MU na Kotlářské ... 4.část vracíme se Brnem, Líšňáček

emanovotna17 2. 11. 2014

Z botanické zahrady PřF MU na Kotlářské ulici jsme se vydali na cestu Brnem. Počasí bylo krásné, tak proč hned sedat do tramvaje, když se dá procházet městem. Některá místa jsem poznávala, jiná byla pro mě úplně nová.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/447093

Vůbec jsem netušila, kolik zajímavostí cestou díky svému průvodci uvidím. Není zajímavé dozvědět se například o Františku Lýskovi, Boženě Šebetovské, o kulturní památce týkající se Sokola - stadion a budova postavená v r. 1928 - 1929.
Mít možnost jít kolem krásných budov a dívat se, kdo v nich kdysi bydlel?
Tak třeba Dušan Jurkovič v letech 1899 - 1903 ...vzpomeňte si na jeho stavby např. v Luhačovicích. Jen se nevyznám ve zdejším číslování na budovách - Veveří 682 a pod tím je Kounicova 12. U Veveří je černý podklad pod číslem - zřejmě se jedná o čtvrt města Brna.

Nevěděla jsem, že uvidím i budovu Varhanické školy, jejímž ředitelem byl v letech 1899 - 1919 Leoš Janáček.
Jen tady jsem uviděla na domě nápis týkající se Moravského zemského muzea, oddělení dějin hudby - Památníku Leoše Janáčka. Můžete si napsat telefon a poznačit internetovou adresu. Považuji toto sdělení za vynikající nápad.
A již jsme skoro dole - nalevo je květinový záhon kruhový se sochou a za ním je budova patřící univerzitě. Dřív tady byla FE VUT - fakulta elektrotechnická Vysokého učení technického, dnes je tam Rektorát VUT.
Cestou jsem se snažila si zachytit všechno, co bylo kolem mně zajímavého. I proto mi vždy cesta městem trvá poněkud déle.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/461276

Přišli jsme ke kostelu u sv. Tomáše - již zdálky jsme slyšeli hudbu a zpěv. Na prostranství před Místodržitelským palácem ( psala jsem o něm již dřív, když jsme tam byli na výstavě ...kromě jiného tam mají Jízdu králů od Jóži Úprky - obrovský obraz ) tancovaly děti. Když jsme přicházeli blíž, tak právě končila část jejich programu.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/461297

Malé děti pěkně seřazené nastupovaly. Doprovázely je starší dívky. Děti tancovaly a dívky je chvílemi pozorovaly, později se i přidaly - velmi rozumný nápad: starší dohlížejí na mladší a pomáhají jim. Malé děti mají větší jistotu a určitě tancují bez obav, že by náhodou něco pokazily.
Mají velmi pěkné kroje - připomínají modrotisk. V době našeho mládí byl běžně k sehnání - bavlněný materiál, který byl příjemný na tělo. Švadleny ho nejdřív vypraly, aby při dalším praní nepouštěl barvu...i to se mi objevilo v mých vzpomínkách, když jsem pozorovala tančící děti. Tak malé děti se hned tak neuvidí při tanci a zpěvu - patří jim všem naše poděkování.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/461322Střídání tanečníků a tanečních pásem probíhalo velmi rychle a bezchybně. Zřejmě již mají pásmo děti dobře secvičené. Nastoupily menší i větší děti. S jednou malou slečnou tancovala zpěvačka - zřejmě vedoucí souboru. Nevím to přesně, neznám zdejší soubor Líšňáček - viděli jsme je dnes vystupovat poprvé.
V této části jsme měli možnost kromě tance slyšet i zpěv ženy a chlapce. Děti tancovaly tak, jakoby zdejší prostor znaly - přesně věděly, kam se mají postavit, jak se otáčet. Dařilo se jim - předvedly skvělý výkon - přihlížející lidé tleskali.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/461375

Nyní tancují starší děti - všichni hoši tancují v červených vestách. Někdo si dal záležet na tom, aby dětem kroje pěkně seděly. Děti přece rychle rostou. Na všech byla vidět radost z pohybu.
Líšňáček může být spokojen - předvedl se v nejlepším světle. Vystoupení bylo moc pěkné - Brňané a kolemjdoucí je ocenili nejenom tím, že zůstali až do konce, ale hlavně tím, že jim poděkovali potleskem.
Znám některé folklórní soubory - chodím se na ně dívat. Je dobře, že existují mezi našimi lidmi nadšenci, kteří jsou ochotni věnovat svůj volný čas souborům a pomáhají uchovávat písně a tance našich předků. Máme mnoho různých oblastí, kde se neustále folklór uchová. Ráda bych lidem věnujícím se folklóru poděkovala. Navíc je skvělé, že děti mají možnost chodit do folklórních souborů Mají možnost naučit se mnoho nového. Tyto děti určitě neznají slovo nuda...
Než jsem fotografie začala ukládat, tak jsem se zeptala, zda je smím uveřejnit - chci poděkovat a zároveň popřát mnoho příjemných chvil při nacvičování různých pásem a při vystupování hodně vděčných posluchačů a diváků.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/447192

K nádraží jsme to již neměli daleko. Jen jsme prošli k náměstí Svobody. Cestou jsem si udělala několik fotografií stánků na máměstí a samozřejmě i několik domů a zajímavých prvků na nich. Nechybí ani kostnice u svatého Jakuba a pohled ke svatému Jakubovi.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/460043

Jízdenky si vždycky kupujeme zpáteční, tak jsme nemuseli spěchat. I v našem věku se dá po Brně chodit pěkně po svých. Z tramvaje toho člověk tolik neuvidí.


http://emanovotna.zonerama.com/Album/460058

Rychlíkem z Brna jedeme bez přestupu. Pozoruji míhající se krajinu z okna - není příliš čisté, ale to nevadí. Místy jede rychlík pomaleji, dokonce jsme "stáli v poli". Je tu jenom jednokolejka a vlaky se musí někde potkat.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/460266

Krajina za okny se rychle mění. Je poznat, že jsme byli na jihu - bylo tam tepleji, než je u nás doma. V Brně nepršelo, cestou někde místy pršelo, jinde se teprve k dešti schylovalo.
V Kojetíně stál nachystán červený motorák - oslavovali přece Den železnice. Na opačné straně stál jeden z nejmodernějších vlaků. Pojede do Kroměříže. A samozřejmě se tady nedá přehlédnout zdejší Karlštejn.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/460949Cesta rychlíkem nám uběhla velmi rychle při čtení anebo pozorování krajiny za oknem. Míjíme Lipník nad Bečvou, Drahotuše, Hranice na Moravě - za chvíli projíždíme podél trati, kterou oba dva dobře známe...jezdili jsme tudy domů. A pak je před námi Studénka - poprvé se mi podařilo vyfotografovat za jízdy rychlíku pomník Miroslava Rybičky - ateliér má v nedalekém Jistebníku.
A již jsme ve Svinově - výlet stál za to:
nejen Martináč a botanická zahrada PřF MU, ale i Líšňáček ...zbývá jen podotknout.
někdy zase na shledanou v Brně

Ema

Foto 90

Foto 91

Foto 92

Foto 93

Foto 94

Foto 95

Foto 96

Foto 97

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑