Barborka - snítka kvítků

emanovotna17 5. 12. 2014

Podle dávné legendy se u třešňové větvičky utržené 4. prosince poupata nerozvinou, když si větvičku pořídila virgo non intacta -
dívka, která přišla o panenství. Mnohé dívky větvičku schovávaly hlavně před rodiči. Nechtěly, aby se jejich prohřešek lidé dozvěděli.

Proč právě třešeň?
Třešeň v křesťanství zaujímá důležité místo - symbolizuje panenskou čistotu.

Tradice žádá větvičku ze stromu desetiletého odříznout s dotekem prvního slunečního paprsku.

Věštecké vlastnosti připisované voňavým větvičkám nejspíš pocházejí z kultovních obřadů keltských druidů, kteří se o budoucnosti chodili radit se stromy a keři.
Dívky ale nečekaly jen pasívně. Označily snítky třešní jménem chlapce, který se ženění nebránil. Kterému rozkvetla snítka jako první, toho už neminul sňatek s její majitelkou. Bylo ale ještě zapotřebí ulomit jeden kvítek a schovat za šněrovačku, protože jen tak se prý dal vyvěštěný svatební adept přilákat.
Dívka nesměla ani zapomenout pečlivě sledovat, kolikátý den po svaté Barboře se poupata rozvinou. Číslo označovalo svatební měsíc příštího roku. Zvlášť se cenilo, když květy rozkvetly na Štědrý den. To se mělo do roka a do dne zaručeně spadnout z kazatelny - přirozeně se jedná o ohlášky a církevní sňatky.

Rozkvetlé větvičky se daly ale použít i k identifikaci čarodějnic v nejbližším okolí.
Na Šumavě se tradovalo:
když si barborkou stočenou do kruhu člověk prohlédl návštěvníky v kostele na půlnoční, někdy jitřní mši, uviděl všechny baby jagy, jak stojí zády k oltáři a drží v ruce cihlu. Proč právě cihlu se nepodařilo zjistit.

Pokud se při řezání větvičky myslelo na někoho, komu člověk nevěří a jestli větvička ve vodě pak uschla, usvědčila tím prý lháře.
Na Náchodsku tipovali podle doby , kdy poupata rozpukly, jestli v příštím roce přijde léto bezy, nebo se opozdí.

Znáte pečivo Barborky?
Jedná se o speciální pečivo, které dostávaly děti v den sv. Barbory. Peklo se z kynutého těsta ve tvaru dlouhé lopatky. Lopatka se zdobila drobnými preclíčky a hvězdičkami.Zaujal mě text Evy Müllerové ve Stylu pro ženy - je v něm dost nového, mně osobně neznámého

Ema

Foto 90

Foto 91

Foto 92

Foto 93

Foto 94

Foto 95

Foto 96

Foto 97

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑