Atmosféra 28.října 1918 na Ostravsku - 2.akce pro seniory v AMO

emanovotna17 26. 10. 2014

Ve čtvrtek 23.10.2014 jsme se chystali opět do Archivu města Ostravy. Konala se druhá přednáška pro seniory na téma:

Atmosféra 28.října 1918 na Ostravsku.

Do Archivu jsme přišli asi o dvacet minut dřív. Dovnitř nás vpustili hned. Zřejmě zatelefonovali přednášejícímu, protože během chvilky přišel dolů a otevřel přednáškový sál. Nejdřív jsem se ale ještě prošla po chodbě a udělala si několik fotografií. Copak vím, jestli neonemocním a budu schopna se účastnit i dalších akcí - dle seznamu, který jsme dostali, bude jedna akce zajímavější víc než druhá.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/463935

Nejprve jsme byli v sále jen my dva a pan Mgr Jozef Šerka. Po chvíli ale přišli starší muži. Jeden z nich dokonce přijel až z Těšína. Mluvil o tom, že o akci pro seniory zaslechl ve vysílání rozhlasu. My dva jsem se o další akci pro seniory z cyklu Moje Ostrava, moje historie dozvěděli ve čtvrtek i z textu napsaném v Moravskoslezském deníku.

Na začátku historické přednášky jsme se dozvěděli několik důležitých dat:
v roce 1850 vznikl okresní soud
v roce 1894 vzniklo policejní komisařství
v roce 1900 vznikl okresní úřad
Na rozdíl od Ostravy v nedaleké Opavě vznikly zemské úřady. Opava byla tehdy německá. Ostrava byla mnohonárodnostní.
Kromě Čechů, kterých tady žilo v roce 1914 jenom 36,2 %, ale Němců 47,1 % a Poláků 13,9 %.
Nabízí se možnost srovnání s rokem 1880:
Češi 65,2 %, Němci 29,1 % a Poláci 5,7 %
Číselné údaje mě zajímaly, proto jsem si dělala poznámky.
Města bojovala o školu - Češi měli vždy problém. Němci chtěli svou školu. Důležité údaje a fotografie jsme viděli v prezentaci, kterou přednášející doprovázel slovně.
V roce 1915 byl odhalen branný památník u kostela v Přívoze - viděli jsme dobovou fotografii nejenom odsud, ale i z Vítkovic. Tam byl odhalen památník ve tvaru obranného granátu 24.5.1915. V Mariánských Horách byl odhalen největší železobetonový branný památník.
Už v roce 1917 se tady konaly hladové bouře.
Oslava 1. máje - zúčastní se veškeré dělnictvo z Ostravska ...takový nadpis jsem si přečetla na dalším obrázku prezentace. Tábor lidu se bude konat na Senném trhu v Moravské Ostravě. Na Senném trhu se shromáždilo několik tisíc lidí. K lidem promlouval zemský poslanec Jan Prokeš. V proslovu si dovolil vyslovit slova, za která by mohl být postižen...cituji volně:
"žhavější přání než samostatný český stát"26.5.1918 se psalo o Manifestaci českého lidu na Ostravsku například Němci jsou u nás hosty, to jsou slova katolíka, anebo spisovatel Fr. Sokol Tůma napsal: " byli jsme nazváni zrádci". Z Prahy se vrátil poslanec J.Prokeš. Opět pronášel velezrádné řeči. Úřady nezasahovaly, nehrotily situaci.
16.10.1918 se konala Manifestace ostravského proletariátu. Celostátně byla vyhlášena generální stávka na protest proti vývozu potravin z českých zemí. Zase mluvil poslanec J.Prokeš - volně cituji: "dělnictvo české žilo ve vlastní zemi jako cizinci". Pročítá proklamaci na svobodný český stát. Ze Senného trhu, nyní náměstí Republiky, se tábor přesunul na náměstí a promlouval z balkonu domu, kde je dnes prodejna obuvi Baťa.
Ve stejný den 16.10.1918 je i Císařský manifest k rakouským národům, který začínal slovy "Mým věrným rakouským národům", jenže přišel pozdě. Rakousko reagovalo na požadavky amerického prezidenta Wilsona Andrassyho nótou. V Praze si to vyložili jako kapitulaci Rakouska - Uherska.
28.10.1918 telefonoval Ladislav Knotek, tehdejší redaktor Moravsko - slezského deníku s kolegou z Wiener Zeitung, který ho informoval o událostech v Praze. Pak šel na Slezskoostravskou radnici oznámit vyhlášení nezávislosti v Praze. Schůze zástupců politických stran byla svolána do hotelu Slávia. Usnesli se na vzniku okresního národního výboru - bylo potvrzeno telegramem.
A co bylo v Ostravě dál?
V divadle v Národním domě se právě hrála Pan Johannes od Aloise Jiráska. Hrála ji divadelní společnost Antoše J. Frýdy.Redaktor Duch času, Otto Metoděj Štěpánek ve druhém dějství hry přečetl telegram.
My jsme měli možnost slyšet ukázku - nádherný slovní přednes, srozumitelný - doplněný čtením telegramu, prý telegram přečetl herec Tomáš Jirman. Uslyšeli jsme mužský hlas a slova:
"samostatný stát Československá republika vstoupil v život".
Národní výbor se stal vykonavatelem státní svrchovanosti - byli jsme seznámeni s pěti články a také jsme se dozvěděli, kdo je podepsán. Byl tam podpis Švehly, Stříbrného, Rašína, Soukupa.

Na dalším obrázku prezentace jsme viděli zdejší politiky tehdejší doby.
28.10.1918 byl ohlas ve všech novinách, např. Duch času psal o jásotu Čechů. Ostrauer Zeitung se vyjadřoval zdrženlivě. Ohlas se nachází i v kronikách, kam vlepovali výstřižky z novin, psali básně. Na Ostravsku vládla sváteční nálada. Najednou byl dostatek trikolor, které byly za války zakázány. Objevily se slovanské barvy. Odstraňovaly se cedule c.k. - místo nich se objevilo cs. Snímal se rakouský orel. Nepoškozovaly se budovy. Další den se hrála v Národním domě Prodaná nevěsta.
V Moravské Ostravě se nestřílelo, netekla krev. Byl zajištěn pořádek.

Na druhé přednášce cyklu pro seniory Moje Ostrava, moje historie jsme se dozvěděli zajímavá historická fakta o Ostravě, která nám doposud nebyla známá.

Děkujeme - další přednáška pro seniory se koná již

6.11.2014 Ostravská společnost a moderní sportovní hnutí

20.11.2014 Zrod veřejného osvětlení v Ostravě

27.11.2014 Nad šálkem kávy o historii ostravských kaváren

na tuto poslední akci je nutné se přihlásit - počet míst je omezen na 24 ( kvůli velikosti místnosti ).
Přihlásit se lze na:

archiv @ostrava.cz nebo telefonicky na 599 450 012
Přednášky se konají dopoledne od 10 do 12 nebo odpoledne od 15 do 17 hodin v místnostech Archivu města Ostravy na Špálově 19, Ostrava - Přívoz.

EmaFoto 90

Foto 91

Foto 92

Foto 93

Foto 94

Foto 95

Foto 96

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑